Koronavirüs tedbirleri kapsamında, yurt dışından Türkiye'ye gelen ve son 14 gün içinde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'da bulunduğu anlaşılan yolcular, artık yurtlar yerine belirlenen otellerde karantina altına alınıyor.

2 Ağustos'tan önce karantina süreci için öğrenci yurtları kullanılıyordu.

Yurtların günlük ücreti ise 80 liraydı. Ancak artık bu ülkelerden gelenler karantina sürecini belirlenen 11 otelde geçirmek zorunda.

İstanbul seyahatine gelecekler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesinde yer alan karantina otellerine telefonla ya da e-posta üzerinden rezervasyon yaptırılacak.

Otellerde ücret tarifesi ise günlük 400 ile 2 bin arasında değişiyor. Yüksek otel ücreti, yolcuların tepkisine neden oluyor.

"KARANTİNA SÜRECİ İÇİN 2 BİN DOLAR İSTENDİ"

Pakistanlı Nayyar Zubaır, ağustos başında Türkiye'ye geldi. Otel masrafından haberinin olmadığını belirten Zubaır, "Bize kimse kural değişikliğinden bahsetmedi. Buraya geldik ve bizi otele aldılar. Bizden karantina süreci için 2 bin dolar istendi" dedi.

"KENDİLERİNE ASTRONOMİK FİYATLARDA KALMAK ZORUNDA KALACAKLARI BİLDİRİLMEDİ"

Avukat Yasemin Bal da "Son 10 gün içerisinde yaşanan değişik bir hadise oldu. Biletlerini alırken kendilerine 10 günlük karantina süresi içerisinde astronomik fiyatlarda kalmak zorunda kalacakları bildirilmedi. Ne zaman karşılarına çıkıyor? Havalimanına geliyorlar, şöyle bir cevapla karşılaşıyorlar; 'Türkiye'de İstanbul'a indiğinizde tek bir otelde 2 bin liradan 10 gün ikamet etmek zorundasınız.' Türkiye'de günlüğü 2 bin liradan misafir edecek 8 yıldızlı bir otel İstanbul içerisinde yok. İnsanlar, havalimanında biletlerini yakıyorlar. Zubaır Bey, biletini yakmıyor durumu büyükelçiliğe bildiriyor. Dolayısıyla Türkiye'deki büyükelçi ve konsolosluklar içişleri bakanlığı ile takasa geçiyorlar ve günlük 2 bin liradan mecburi otel ücretlerini başka bir otelde günlük 300-400 liraya indirilmesini sağlıyorlar" diye konuştu.