İş insanı Osman Kavala'nın avukatları, Gezi Parkı davasında savcının Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemesine ilişkin açıklama yaptı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Gezi Parkı davasında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Kavala ile Mücella Yapıcı’nın, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlaması ile ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etmişti. 

Kavala'nın avukatları, şu ifadeleri kullandı: 

"Osman Kavala hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkeme’sinde görülmekte olan davada: İddia makamı, 4 Mart 2022 tarihinde esas hakkında mütalaasını sunmuş ve Osman Kavala’nın Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesi ('cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyet Hükümeti’ni ortadan kaldırmak veya görevlerini yapmasını tamamen ya da kısmen engellemek') uyarınca ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla cezalandırılmasını talep etmiştir.

Söz konusu mütalaa gereğince; Osman Kavala hakkında '15 Temmuz darbe girişimini desteklemek' (TCK 309) ve iki yıldır tutukluluk gerekçesi yapılan 'Casusluk' (TCK 328) suçlamalarının konusuz kaldığı imza altına alınmış, özellikle casusluk suçlamasının sadece tutuklamanın sürdürülmesine yönelik bir hukuki argüman olarak kullanıldığı açıkça itiraf edilmiştir.

Yine aynı mütalaa uyarınca; Osman Kavala ve diğer Gezi sanıkları beraat etmiş oldukları Gezi ile ilgili davalardan aynı delillerle yeniden cezalandırılmak istenmiş, TCK 312. madde ile ilgili tutukluluğu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 'somut ve meşru delillere dayanmadığı' yolundaki kararı açıkça hiçe sayılarak, Uluslararası Ceza Hukuku’na ilişkin karar ve normlar ısrarla yok hükmünde addedilmiştir."

Kaynak: Gazete Duvar