Bu bahar Diyarbakır'ı çok büyük ve bir o kadar da önemli bir sanatsal buluşmaya ev sahipliği yapacağını belirten Baydemir, 10 yıl boyunca düzenledikleri Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali'nin çok önemli işlevleri yerine getirdiğini bildirdi. Festivaller kapsamında düzenledikleri atölyeler, pek çok gencin kültür ve sanata olan ilgisini artırdığını ifade eden Baydemir, “Memnuniyetle ifade edebilirim ki gerek tiyatroda, gerek sinemada gerekse diğer alanlardan pek çok genç, bu festivaller ve atölyeler aracılığıyla sanatla buluştu” dedi.  Şimdi farklı zaman dilimlerinde kendi içinde derli toplu tiyatro, sinema, müzik gibi programlar planladıklarını ifade eden Baydemir bunlardan birinin de 1. Amed Tiyatro Festivali olacağını söyledi.

 

ANADİLDE TİYATRO İZLEYİCİ SAYISINI ARTTIRDI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun 2003 yılından bu yana kendi ana dilinde sanatsal üretim yaptığını bu üretimin tiyatro izleyicisi ve profili üzerinde de bir etkisi olduğunu anlatan Baydemir, TÜİK'in verilerine göre Türkiye genelinde tiyatro izleyicisi sayısı düşerken, Diyarbakır'da yüzde 50'lere varan oranda bir artış olduğunu kaydetti. Her yıl yaptıkları Drama ve Tiyatro Atölyeleri ile 8 yıldan bu yana düzenledikleri Liselerarası Tiyatro Şenliği'nin de nitelikli tiyatro izleyicisi oluşmasında büyük bir etkisi olduğunu söyledi.

 

Atölyelerin kentin genç nüfusun ihtiyacına artık yeterli gelmediğini daha uzun soluklu, disiplinli bir eğitime ihtiyaç duyulduğunu da anlatan Baydemir, “Bunun için de Aram Tigran Kent Konservatuvarı açtık ve bu eğitimleri şimdi Konservatuvar'da veriyoruz” diye konuştu.

 

16 TİYATRO GRUBU DİYARBAKIR'DA BULUŞACAK

“29 Nisan -6 Mayıs tarihleri arasında 8 gün boyunca 1. Amed Tiyatro Festivali düzenleyeceğiz” diyen Baydemir, Şehir Tiyatrosunun festivali planlarken, kentte bulunan başta Dicle Fırat Kültür ve Sanat Merkezi, Cegerxwîn Kültür Sanat Merkezi olmak üzere bu alandaki ilgili herkesi sürece kattığını da ifade etti. Baydemir şöyle devam etti:

 

“Kentimiz Diyarbakır 8 gün boyunca Duhok'tan, Süleymaniye'ye, Urumiye'den İstanbul'a, Ankara'ya kadar pek çok şehirden 16 tiyatro grubu bir araya getirecek. Festival kapsamında 15 oyun Kürtçenin Kurmanci, Zazaki, Sorani lehçelerinde sahnelenecek, 2 oyun da Türkçe izleyicilerle buluşacak. Festival 29 Nisan'da İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi'nin Dans Topluluğu'nun ilk kez sahneleyeceği 'Jenosît' adlı dans performansı ile açılacak.”

 

Baydemir, açıklamanın ardından “Benim kostümüm nerede?” diyerek bir kadın oyuncudan fötr şapka alarak basına poz verdi.