Türkiye Barış Meclisi’nin düzenlediği Orhan Doğan Barış Ödülü, bu yıl insan hakları savunucusu ve avukat Eren Keskin’e verildi. Keskin ödülünü iki kadına, Zabel Yesayan ve Sakine Cansız’a adadı.

Türkiye Barış Meclisi’nin (Meclisa Aşitîye) 2013’ten beri düzenlediği “Orhan Doğan Barış Ödülü” dün akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki törenle sahibini buldu.

Barış mücadelesi verenleri cesaretlendirmek ve umutlarını güçlendirmek amacıyla verilen ödüle bu sene, devletin insan hakkı ihlallerinin tespiti için hem hukuki alanda hem de sahada çalışan, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı, hukukçu Eren Keskin layık görüldü.

Agos gazetesinin haberine göre, Keskin ödülünü eski Dünya Felsefe Federasyonu Başkanı Prof. İoanna Kuçuradi’den aldı.

Keskin, siyasi hayatını barış mücadelesine adamış olan Orhan Doğan adına verilen bir ödülü almanın anlamlı olduğunu belirterek; “Bize bu coğrafyada çok yalanlar söylendi. 1915 Soykırımının üzerinde kurulmuş bir devlete ‘devrim’ dendi. Ve solcusuyla, sağcısıyla egemenimize benzedik. Bunu aşmaya çalışanlar da oldu; bunlardan biri olan Orhan Doğan bu yolda büyük bedeller ödedi. Bu ödülü iki kadına adıyorum: biri, Soykırım mağduru bir halkın yazarı Zabel Yesayan. Diğeriyse Kürt halkının barışa ulaşması için çalışmış olan Sakine Cansız. Coğrafyamızda bize dayatılan savaş halen devam ediyor. Mücadeleye devam.” diye konuştu.