Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 yıl sonra yapılan soruşturma kapsamında İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder’e kendisine ait olmayan “sosyal medya paylaşımları”, MYK sonrası atılan tweet, ANF’de çıkan haberler soruldu. Savcılık, kovuşturmaya yer olmadığı yönünde kendisinin karar verdiği bir soruşturmayı da Önder’in dosyasına dahil etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobani soruşturması” kapsamında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2014 Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alınmıştı.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan siyasetçilerin ifadeleri alınmaya başladı. HDP Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Nazmi Gür, HDP önceki dönem Parti Sözcüsü Günay Kubilay ve İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder’in ifade işlemleri tamamlandı. Kubilay ve Gür, emniyette ifade vermezken, savcılık tarafından ifadelerinin alınması talebiyle “susma hakkını” kullandı.

İmralı Heyeti Üyesi ve eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise emniyette ifade verdi. Savcılık tarafından HDP’li milletvekilleri hakkında fezleke düzenleneceği de açıklanan soruşturma kapsamında emniyette yöneltilen sorular ise dikkat çekti.

KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI KARARI VERİLEN HESAP SUÇLAMA KONUSU

Önder’e yönlendirilen soruların bazıları şöyle:

“*Sizin kullandığınız değerlendirilen facebook.com/sirrisureyyaonder.info url adresinde Sırrı Süreyya Önder kullanıcı adı ile yaptığınız PKK/YPG silahlı terör örgütünü, elebaşını, üyelerini övücü, Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılayıcı paylaşımlar olduğu bu şekilde terör örgütüne müzahir kitleyi harekete geçirmek amacı ile yapılan paylaşımlar olduğu bu hali ile sizin PKK/KCK silahlı terör örgütünün Suriye uzantısı olan YPG/PYD terör örgütüne destek vermek ve terör örgütüne müzahir kitlenin sahiplenmesi amacı ile paylaşımlar olduğu değerlendirilmektedir.

 * Sosyal medya hesabını ne zamandır kullanmaktasınız?

 * Sosyal medyada bu konudaki çağrı yapmaktaki amacınız nedir?

 * Sosyal medyada bu tür paylaşımlar yapmak için kimden talimat aldınız?”

Önder sorulara şu yanıtı verdi: “ ‘sirrisüreyya’ Twitter hesabı dışında bir hesabı yoktur. Geçmiş yıllarda benim adım ve resmim kullanılarak, birçok hesap açıldı. Bana sormuş olduğunuz facebook hesabı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2019 yılında bir soruşturma yürütüldü ve ben bu konuda kovuşturmaya yer olmadığı kararı aldım. Twitter hesabımı da Ekim 2015’ten beri kullanmadığımı beyan etmiştim. Bu konuda Radikal Gazetesi haber yapıldı. Ben adıma açılan hesapların kapatılması için en az 3 defa müracaat ettiğimi biliyorum. Müracaat sonrasında bunların kapatıldığı ve yeniden adım ve resmimin kullanıldığı hesaplar açıldığına çok defalar şahit oldum.”

‘DEVLETİN BİLGİSİ DAHİLİNDE KCK YAPILANMASINDAN HABERİM OLDU’

“KCK yapılanmasının” anlatıldığı bir başka soruda Önder’e KCK ilişkili bir siyasi yapılanmada görev alıp, almadığı ve görev alanlar soruldu.

Önder, şu ifadeleri kullandı: “KCK siyasi alan yapılanması ile ilgili olarak bir diğer bilgim ise çözüm sürecinde devletin bilgi ve önerisi, Milli Güvenlik Kurulu kararı ve dönemin Başbakanının teklifi ile İmralı Heyetinde yer aldım. Bu nedenle KCK içerisinde yer alan üst düzey yöneticilerle 100’e yakın görüşme yaptım. KCK içinde yer alan şahısları tanırken yapmış olduğumuz tüm görüşmeleri o dönemin İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Kamu Güvenliği Müsteşarı ve MİT Başkanlığı’yla heyet olarak paylaştık. Karşılıklı görüş ve önerilerini ilettik.”

6-8 EKİM’DEKİ GÖRÜŞMELERİNİ ANLATTI

Kobani eylemleri sırasında yaşanan olayların sıralandığı ve Önder’e sorumluluğunun sorulduğu bir diğer soruya ise Önder, Kobani eylemleri döneminde İmralı heyeti olarak devlet yetkilileri ile yaptıkları görüşmeleri anlattı.

Önder’in ifadesi şöyle:  “…6-8 Ekim olaylarına bir hafta kala Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanlığı’nda çözüm sürecinin koordinatörlüğünde görev alan bir başmüşavir ile görüştük. Bu süreçte İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşmeler yaptık. 7-8 Ekim 2014 tarihinde İçişleri Bakanı’nın makamındaydık, odada ben ve İdris Baluken bulunmaktaydı. Pervin Buldan’da gelip, gitti diye hatırlıyorum. Olayların yaşandığı bölgelerde tarafımıza iletilen bilgileri İçişleri Bakanı’na iletip, yaşanan olaylara dair bize yansıyan konularda bilgi sahibi olmasını, yaşanan olaylara kolluk kuvvetlerinin doğru müdahalesinin sağlanması için bilgiler aktardık. Provokasyon temelli gelişmeler hususunda İçişleri Bakanı Efkan Ala da ilgili illerin valilerini arayarak, ilgili konular hakkında tedbir alınması konusunda uyardı.

Ayrıca Selahattin Demirtaş tarafından bize devlet yetkilileri ile mutlak bir koordinasyon içinde olmamızın ve yaşanan olaylara ilişkin olarak İmralı tarafından yapılacak bir açıklamanın uygun olacağı söylendi. Ben de bu bilgiyi Efkan Ala ile paylaştım. Efkan Ala konu beni aşar deyince biz de o dönemki Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yalçın Akdoğan’ın hazirunluğunda görüştük. Bu görüşmede halktaki IŞİD saldırılarına dönük tedirginliğin giderilmesine dönük adım atılmasının iyi olacağı söyledik. Kobani’de yaşanan olaylara dair; Ahmet Davutoğlu tarafından ‘biz bölgeye insani yardım dahil gerekli müdahaleleri yapacağız’ dedi.

ÖCALAN’I MESAJINI ADALET BAKANLIĞI GETİRDİ

Yanlış hatırlamıyorsam 9 Ekim 2014 tarihinde Adalet Bakanı başmüşaviri tarafından bana gece yarısı A4 kağıda Abdullah Öcalan tarafından el yazısı ile yazılmış yaşanan şiddet olaylarının en kısa sürede bitirilmesine dair bir not iletildi. Ben de bu notu gecikmeksizin hemen o esnada Selahattin Demirtaş’a whatsap üzerinden gönderdim. Sonra kamuoyuna duyurdu. Ben o dönem olayların ve provokasyonların engellenmesi adına hükümet yetkilileri ile sık sık görüşmeler yaptım. O dönemki İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu’na sorulması halinde olayların engellenmesi için heyet olarak yaptıklarımız hakkında bilgi verileceğini değerlendirmekteyim.”

‘BÖLGESEL BARIŞIN ÖNCÜSÜ OLABİLİRDİK’

Soruşturma kapsamında sürekli gündemde tutulan Kobani eylemleri sırasında HDP MYK tarafından yapılan çağrı da Önder’e sorulan sorular arasında yer aldı.  Önder, ise MYK tarafından çağrının yapıldığı gün ve ertesi gün İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın makamında bulunduğunu söyledi.

Önder, “Kobani sürmekte olan savaşın çözümü için altın bir fırsattı. Sınır hattında yaşayanların bir kısmı Suriye topraklarında bir kısmı Türkiye topraklarında yaşıyor olması dolayısıyla, Suriye tarafından yaşayanlar IŞİD saldırısı altında çok zor günler geçirdi. Yağma, tecavüz dahil olmak üzere bir çok kötü olay yaşandı. Devlet kademelerinde kısa dönem hakim olan paradigma sürdürülebilseydi bugün yaşanan kaos yaşanmayabilirdi. Bu anlamda bölgesel barışında öncüsü olabilirdik” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM SÜRECİNDEKİ ÖCALAN’IN SELAMINI İLETMESİ SORULDU

Önder’e çözüm süreci görüşmelerinin devam ettiği 14 Mayıs 2013 tarihinde “Sayın Öcalan’ın size selamları var, selamlarını getirdim” şeklindeki açıklaması da soruldu.

ÖNDER AYM KARARINI HATIRLATTI

Önder, açıklamasında sadece PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı selamını ilettiğini ve bu konuda yapılan yargılama nedeniyle başvurduğu Anayasa Mahkemesi tarafından hakkında 3 Ekim 2019 tarihinde ifade özgürlüğünün ihlal edildiği yönünden karar çıktığını hatırlattı.

ÖNDER’E EMNİYETTE YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

“Devletin Birliğini ve Bütünlüğünü Bozma”, “Örgüt Üyesi Olma”, “Örgüt içerisinde eylem ve faaliyette bulunma, örgüt adına eylem biçimleri düzenleme, örgütün amaçları içerisinde toplantı düzenleme organize etme” şeklinde suçlamalar yöneltildi. (Mezopotamya Ajansı)