Koronavirüsün endişe verici yeni varyantı Omicron'un İngiltere'de de tespit edilmesinin ardından Başbakan Boris Johnson yeni önlemler açıkladı.

Johnson, ülkeye girecek herkese ikinci günde PCR testi yaptırma ve test sonucu gelene kadar evlerinde izole olma zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

Bu varyantın öncekilerden farklı gözüktüğünü, ilk belirlemelere göre hızla yayılabilme potansiyeli olduğunu ve çift aşılı kişiler arasında da yayılabileceğini belirten Johnson, Ulusal Sağlık Sistemi'nin önünde zor bir kış olduğunu söyledi.

Aşıların Omicron'a karşı etkisinin incelenmeye devam ettiğini hatırlatan Johnson, şimdilik aşıların en azından bir miktar koruma sağlayacağını düşünmemek için bir neden olmadığını vurguladı.

Yeni önlemlere göre Omicron varyantıyla enfekte olduğundan şüphelenilen kişiler, aşı statüleri fark etmeksizin 10 gün boyunca evlerinde izole olmak zorunda.

Johnson toplu taşımalar ve dükkanlarda maske zorunluluğunun geri getirileceğini de duyurdu.

Önlemleri üç haftada bir gözden geçireceklerini açıklayan Başbakan Johnson bu varyanta karşı hatırlatma dozlarının daha geniş bir kitleye yapılmasının değerlendirildiğini de ekledi.

Sağlık Bakanı Sajid Javid ise rastlanan iki vakanın Chelmsford ve Nottingham'da kentlerinde olduğunu, vakaların Afrika'nın güneyine seyahatle ilişkilendirildiğini açıkladı.

Javid iki kişinin de aileleriyle birlikte evlerinde karantinada olduğunu, filyasyon (temas takip) faaliyetlerinin sürdüğünü duyurdu.

Omicron varyantı daha önce Güney Afrika, Botsvana, Belçika, Hong Kong ve İsrail'de tespit edilmiş, Almanya ve Çekya ise Omicron varyantı olduğundan şüphelendikleri iki vakayı inceleme altına aldıklarını açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü Cuma akşamı Omicron varyantını, endişe verici varyant kategorisine almıştı.

Aralarında Türkiye, Avrupa Birliği, İngiltere, ABD ve Kanada'nın da bulunduğu çok sayıda ülke, virüsün ilk olarak görüldüğü Güney Afrika ve bazı komşularına yönelik seyahat kısıtlamaları uygulamaya başladı.

İngiltere bugün seyahat yasağı getirilecek ülkeler listesine dört yeni ülke daha ekledi.

Listenin son hali şöyle:

Sağlık Bakanı Javid, son dört günde bu ülkelerden dönmüş kişilerin PCR testi yaptırıp evlerinde karantinaya girmesi gerektiğini açıkladı.

Pazar sabah 04:00'ten itibaren bu ülkelerden dönecek kişilerin 10 günlük otel karantinasına girmesi gerekecek.

Bilim insanları ilk belirlemelere göre bu varyantın Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüsün ilk halinden en fazla farklılaşmış varyant olduğunu söylüyor ve bu nedenle mevcut aşıların işe yaramaması, hastalığı geçirmiş kişilerin tekrar hastalanabilmesi gibi ihtimallerden endişeleniyor.

Aşı şirketleri BioNTech ve Moderna, mevcut mRNA aşılarının bu varyanta etkisini incelemeye başladıklarını duyurdu.
Bu varyantın tam özelliklerinin ve mevcut aşıların işe yarayıp yaramayacağının birkaç hafta içinde belli olması bekleniyor.