AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Erken seçim tartışmalarına ilişkin “Erken seçim diye bir gündem yok. Bütün siyasi partilerin patronu vatandaştır. Vatandaş erken seçim istemiyor” diyen Çelik, Yargı reformu konusunda ise “Yargı Reformu büyük ihtimalle Ekim ayında Meclis gündemine gelecek” dedi.

Çelik'in açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde:

DİYARBAKIR HDP İL BİNASI ÖNÜNDE EYLEM YAPAN ANNELER

-Gündemde önemli bir konu var. Hepimizin vicdanında karşılık bulan. Diyarbakır'daki annelerin çocuklarına kavuşmak için başlattıkları mücadele. Bu sıkıntıyı tüm dünya görüyor. Bunu ne kadar siyasi olarak anlatsanız, analizlerle ortaya koysanız da annelerin isyanının yerini tutamaz.

Türkiye'deki her gelişmeye geniş geniş yer verenlerin, bu annelere sessiz kalması dikkat çekicidir.  Türkiye çok uzun zamandır terörle mücadele etmektedir. Devlet bununla mücadele ediyor. Burada yapılması gereken bu vicdani hassasiyetin yanında olmaktır.

- Annelerin ortaya koyduğu yaklaşım dünya üzerinde teröre karşı yükselen en güçlü sestir. Buradaki annelerden bir tanesi "Kendi çocukları için en iyi hayatları isteyenlerin, bizim çocuklarımıza dağı uygun görmeleri"

YARGI REFORMU

- Bu dönemin bir reform dönemi olacağını sayın cumhurbakanımız söylemişti. Bu dönem askerlik kanunuyla başladı.

- Yargı reformu AB ile ilişkilerimizin güçlenmesi için pek çok maddeyi kapsamaktadır. Grup Başkanımız açıkladı. Yargı Reformu büyük ihtimalle Ekim ayında Meclis gündemine gelecek.

İDLİB’DEKİ GELİŞMELER

- İdlible ilgili kararlar Soçi’de alındı fakat rejim defalarca ihlal etti. 600 bin kişinin üzerinde insan yerinden edildi. Yeniden kontrol altına alınması için Türkiye gerek Rusya'yla gerek diğer ülkelerle çalışmayı sürdürüyor.

- Cumhurbaşkanımız yıllar evvel Suriye'nin kuzeyinde bir güvenli bölge kurulmasını söylemişti. Ancak gerçekleşmedi. Bir kısım ülkeler göçle ilgili çözüm yolları üretirken bazıları onları ölüme terk ettiler. Mülteciler için çözüm güvenli bölge oluşturulmasıdır.

GÜVENLİ BÖLGE TARTIŞMALARI

- Türkiye - ABD ilişkileri gündemden düşmüyor. Suriye'nin kuzeyi ile ilgili gelişmeler hakkında anlaşamadığımız pek çok konu var buna rağmen bütün bu meseleler kapsamlı bir müzakere süreciyle halledilmeye çalışılıyor.

-Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi Türkiye güvenli bölgeyle ilgili önüne bir tablo gelmezse iki hafta içinde adım atacaktır. Türkiye bunu müttefikleriyle beraber yapmak istiyor ama bu mümkün olmadığı durumlarda Türkiye adım atma kapasitesine sahiptir.

- ABD başkanıyla AB liderleri arasındaki NATO'ya katkı arasındaki tartışmalar var. Türkiye'nin NATO üyeliğini tartışmaya açmak uluslararası barış konusunda tutarlı bir yaklaşıma sahip olmamaktır.

- Bir takım kişilerin Türkiye'nin aldığı özgür karar karşısında, NATO üyeliğini sorgulaması basiretsizliğini görüyoruz. Türkiye NATO içinde taahhütlerini en iyi şekilde yerine getiren ülkedir. Ama NATO'nun imkanlarından bu paralelde yararlanması söz konusu olmamaktadır.

- Patriot konusunda olumlu yaklaşılması halinde Türkiye ihtiyacını müttefiklerinden karşılamak istemektedir.

- Suudi Arabistan'a yapılan saldırı yeni bir krizi tetikledi. Bu saldırıyı doğru bulmuyoruz ve kınıyoruz.

SURİYE ZİRVESİ

Üç lider de ayrılıkçı gündeme karşı çıkmıştır. Zirve çerçevesinde ortak tutumun altının çizilmesi önemli. Mültecilerin geri dönme mekanizmasının desteklenmesi önemli. Güvenli bölgenin dikkate alınmaması büyük göçü getirdi. Göç gerçeğinden kimse kaçamaz, önemli olan köprüler kurmak. Güvenli bölge mülteciler için doğru politikadır. Güvenli bölgeyle insanların topraklarına dönmesi sağlanmalı.

ERKEN SEÇİM

Erken seçim diye bir gündem yok. Bütün siyasi partilerin patronu vatandaştır. Vatandaş erken seçim istemiyor. Vatandaşımızın beklentisi reformların yapılması, etrafımızdaki sorunların giderilmesi. Dolayısıyla erken seçim bizim günümüzde yok. Önümüze bakıyoruz.

ADALET BAKANI GÜL'ÜN AÇIKLAMALARI

Sosyal medyada veya başka yerlerde Adalet Bakanı'nın tasarruflarıyla ilgili bir zaaf varmış gibi bir algı oluşunca sayın bakan da buna yanıt vermiş. Adalet Bakanlığı 'FETÖ'yle mücadele konusunda kilit bakanlıklardan biridir.