İşte torba yasada getirilen aftan faydalanma şartları…

Vergi affı torba kanununda üniversite eğitimi sırasında öğrenim ve katkı kredisi kullanan ve bu borçlarını ödeyemeyen kişilere de af getirildi.

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen ve süresinde ödenmeyen bu yüzden de takibatının yapılması amacıyla vergi dairelerine intikal ettirilen öğrenim ve katkı kredisi borçlarından 11 Eylül itibarıyla kesinleşmiş olanlar bu imkândan faydalanabilecek.

Taksit ödeme süresi 11 Eylül ve sonrası olanlar ve vergi dairelerine takip için intikal ettirilmemiş bulunan öğrenim ve katkı kredisi taksitleri ise af kapsamı dışında.

Yapılandırma kapsamındaki öğrenim ve katkı kredilerinin asıllarının tamamı ile bu alacaklara uygulanacak güncelleme oranı sonrasında bulunacak tutarı ödeyenlerden ayrıca gecikme zammı istenmeyecek.

Bu imkândan faydalanmak için borçluların bu borçlara ilişkin olarak herhangi bir dava açmamış, açılan davalardan da vazgeçmiş olmaları gerekiyor.

31 Aralık 2007 tarihinden öncesine ait olan ve toplam tutarı 50 TL ve altında olan borçlar ise başvuru şartı olmadan silinecek.

Bu yapılandırma imkânından faydalanmak isteyen borçluların 1 Aralık 2014 tarihinden önce başvuru yapmaları gerekiyor.

Gözden kaçırmayın

Hatay’da üniversite öğrencileri ev sahibi tarafından darp edildi Hatay’da üniversite öğrencileri ev sahibi tarafından darp edildi

Başvurular Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılabileceği gibi bağlı bulunulan vergi dairelerine de bizzat veya posta yoluyla dilekçe verilerek de yapılabilir.

Yapılandırılan borçlar peşin veya taksitle ödenebilecek. Taksitli ödemelerde vadeye göre katsayılar uygulanacak. Peşin yapılan ödemeler için ekstradan bir katsayı uygulanmayacak.

Bu durumda son ödeme tarihi 31 Aralık olacak. Kredi kartıyla da ödeme yapılabilir. Taksitle ödemede ilk taksit aralık ayı sonuna kadar ödenmek şartıyla her taksit iki ayda bir ödenecek şekilde belirlenecek.

Daha önceki af kanunlarından faydalanarak borçlarını yapılandıran ve bu yapılandırmaların şartlarını yerine getirmediği için yapılandırmaları bozulanlar bu aftan faydalanabilecek.