ODTÜ Mezunlar Derneği, Eğitim Sen 5 No'lu Şube ve ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ'de yaşanan polis şiddetini protesto etti.

Fizik Bölümü önünde toplanan öğretim elemanları ve öğrenciler, "Öğrencime Dokunma" pankartı açarak A4 kapısına yürüdü. Haziran direnişinde yaşamını yitirenlerin de anıldığı yürüyüşte sık sık "Faşizme karşı omuz omuza", "Polis defol öğrencime dokunma", "Yener Çıracı onurumuzdur", "Polis defol üniversiteler bizimdir" sloganları atıldı.

Açıklamayı okuyan Prof. Dr. Hakan Mıhçı, 26 Ekim'de polisin, rektörlüğün izni olmadan kampüse girdiğini ve öğrencilere saldırdığını hatırlattı. Yener Çıracı isimli öğrencinin polis tarafından ateşe atıldığını belirten Mıhçı, "Ormanlık alanda amiyane tabirle pusu kurularak öğrencilere saldırmış ve birçok öğrencimiz yaralanmıştır. Başta Türkiye'deki bütün üniversitelerde çalışan eğitim ve bilim emekçileri olmak üzere tüm kamuoyunu ODTÜ'de yaşanan polis şiddetine ve hukuksuzluklara karşı duyarlı olmaya ve tepki göstermeye çağırıyoruz" dedi.

Eğitim Sen MYK üyesi Betül Öztürk Korkut ise "Bizler Haziran isyanını yaratan halklar olarak direnme hakkımızı kullanmaya mücadele etmeye devam edeceğiz. Akp'nin korkacaksın dedikleri, susacaksın dedikleri susmuyor korkmuyor. Tayyip durmak yok yola devam diye dursun biz bu daha başlangıç mücadeleye devam demeye, mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Gökmen ise yapılmak istenen yol ile ODTÜ ile mahallelinin arasına bir duvar örüldüğünü, bu duvar ile üniversitelilerin ve mahallelinin yaşam alanının hukuksuz bir biçimde işgal edildiği söyledi. Gökmen, "Polisin ve devletin, yaşam alanına sahip çıkan, demokratik hakkını kullanan öğrencilerimize saygıyla yaklaşmasını diliyorum" dedi. (ETHA, Fotoğraf: SoLportal)