ODTÜ’de öğrenci asistanları bütçe kesintisi gerekçe gösterilerek işten atıldı.

İşine son verilen iki öğrenci asistanı, geçtiğimiz günlerde ODTÜ’de Boğaziçi Üniversitesine destek eylemlerine katıldıkları için uyarıldıklarını, işten atmanın bunun ardından gerçekleştiğini açıkladı.

ODTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında çalışan öğrenci asistanları Zekiye Elif Yıldız ve Hakan Kıyak, işlerine neden son verildiğini öğrenmek için rektörlüğe gittiklerinde, kendilerinden bir gün süre istendi.

Bir gün sonra bütçe kesintisi gerekçesiyle öğrenci asistanlarının işine son verildi. Yıldız ve Kıyak ile birlikte 6 öğrenci asistanının daha işine son verildiği öğrenildi.

Oysa daha geçtiğimiz hafta öğrenci asistanı alımı yapılmıştı.

"DÜN BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİNE DESTEK AÇIKLAMASINA KATILDIĞIMIZ İÇİN UYARILDIK"

İşten çıkarılmalarının ardından sosyal medyada açıklama yapan Zekiye Elif Yıldız, kendisi ve Hakan Kıyak’ın 5 aydır öğrenci asistanı olarak çalıştığını belirtti.

6 Ocak Çarşamba günü rektörlük önünde tüm ODTÜ bileşenleri ile gerçekleşen Boğaziçi direnişine destek amacıyla düzenlenen basın açıklamasına katıldıkları için öğrenci işleri lisansüstü koordinatörlerinin kendilerini sert bir üslupla uyardığını söyleyen Yıldız, “Sonrasında 12 Ocak salı günü, bir önceki gün rektörlük önünde başlayan rektörlük önü işgal eylemindeki arkadaşlarımızın yanına öğle aramızda yemek yemeye uğradığımız için mesaiye başladığımızdan bir saat sonra bize kovulduğumuz söylendi. Sebebini sorduğumuzda ise Rektörlükten bir telefon geldiğini ve bu iki öğrencinin rektörlük önündeki eyleme katıldığı için derhal işlerine son verilmesinin istendiği söylendi” dedi.

Dün rektörlüğe gittiklerinde güvenlikler tarafından yukarıya çıkmalarının engellendiğini, 2. kata çıktıklarında güvenliklerin önlerini kestiğini anlatan Yıldız, kendileri ile görüşülmediğini ve bir gün süre istenildiğini aktardı. Bu sabah kendileri ile birlikte 8 kişinin işten atıldığını öğrendiklerini açıklayan Yıldız, işten çıkarma gerekçesinin bütçe kesintisi olarak bildirildiğini söyledi.

"TAMAMEN SİYASİ"

Hakan Kıyak ise “Bizce bu tamamen siyasi bir eylemdir. İşten çıkarılmamızın tek sebebi demokratik hakkımız olan kamusal alanda yapılan demokratik barışçıl bir eyleme katılmamızdır. Öğrenci İşleri rektörlüğü, rektörlük de öğrenci işlerini sorumlu gösteriyor. Bütçe yetersizliğinden tüm öğrenci asistanlarının işine son verildiği söyleniyor” dedi.

"İŞLERİN YOĞUNLAŞTIĞI BİR DÖNEMDE BİZE İHTİYAÇ KALMADIĞI GEREKÇESİ İNANDIRICI DEĞİL"

İşten çıkarılan asistanlardan Sevval Alageyik ise şunları söyledi:

"14 Ocak sabah saatlerinde öğrenci işlerinden işten çıkarıldığımı bildiren bir telefon aldım. Gerekçesini sorduğumda yoğunluğun az olduğu, asistanlığıma ihtiyaç kalmadığı söylendi. Benim herhangi biriyle görüşme imkanım olmadan işten sadece bir telefonla, asılsız bir mazeretle (çünkü yeni alımlar olmuştu, ihtiyaç da vardı yani) çıkarılmış bulundum. Siyasal bir neden olduğunu düşündüğüm işten çıkarılmamın altında bu durumun üstünü kapatma niyeti olduğunu düşünüyorum. Çünkü özellikle yatay geçiş ve özel öğrenci başvurularının yoğunlaştığı dönemde asistanlara ihtiyaç kalmaması inandırıcı gelmedi."

Kaynak: Evrensel