ODTÜ Rektörlüğü'nden ODTÜ Mezunları Derneği hakkında suç duyurusu

Dernek yöneticileri hafta içinde karakola giderek ifade verecek

Güncel 25.12.2017 - 08:47 25.12.2017 - 08:47

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, ODTÜ Mezunları Derneği yöneticileri hakkında, öğrencilerin mezuniyet töreninde yaptığı protestolara ilişkin açılan soruşturmalarla ilgili dernek üyelerine mail atılması nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Sputnik'in Mülkiye.net'e dayandırdığı habere göre, Rektörlük tarafından suç haklarında suç duyurusunda bulunulan dernek yöneticileri hafta içinde karakola giderek ifade verecek.

Suç duyurusunun nedeni ise öğrencilerin mezuniyet töreninde yaptıkları protestolar nedeniyle açılan soruşturmalarla ilgili ODTÜ öğrencileri imzalı açıklamanın dernek üyelerine mail yoluyla gönderilmesi. Dernek avukatları soruşturma dosyasını yarın alacak.

2 TEMMUZ 2017'DEKİ TÖREN HAKKINDA

ODTÜ mezuniyet töreninde öğrencilerin yönetimi protesto etmeleri üzerine açılan soruşturmayla ilgili yapılan ve suç duyurusuna konu olan açıklamada, “2 Temmuz 2017’deki Mezuniyet Töreni’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Mustafa Verşan Kök ve ODTÜ yönetimi protesto edilmişti. Bir sene içerisindeki tehdit, baskı ve soruşturma furyasına ek olarak okul bütçesinden artan gelirin yüzde 25’lik kısmının üniversite yönetimi tarafından ek gelir olarak alınmasının ortaya çıkmasının ardından ODTÜ öğrencileri, mezunları ve mezunların yakınları bu uygulamalara tepki göstermişti" ifadeleri kullanılmıştı.

20'YE YAKIN ÖĞRENCİYE SORUŞTURMA

Açıklmada, "Mezuniyet protestosunun ardından rektörün öğrencilere attığı mailde protestoları saygıyla karşıladığı ve bunun bir demokratik hak olduğuna inandığı vurgusu yapılmış; protestonun ODTÜ’nün ruhunda ve kültüründe olduğu söylenmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde mezuniyet protestosuna katılan 20’ ye yakın öğrenciye 'uygunsuz pankartları içeriye sokmaya çalışmak' ve 'kişi veya kurumların şerefini zedelemek' gibi sebeplerden soruşturma açıldı. Açıktır ki daha önce Devrim Yürüyüşü sebebiyle öğrencilere uyarı yazısı gittiğinde 'Kesinlikle soruşturma açmıyoruz' diyen yönetimin bu tavrı ikiyüzlülüktür. Öte yandan bu tavır, soruşturma açılan öğrencilerin yanı sıra tüm ODTÜ mensuplarına gözdağı verme aracı olarak kullanılmaktadır" denilmişti.

Kaynak: Sputnik

Yorumlar