8 kamu kurumu Varlık Fonu'na devredilmişti

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Ekonomi Çalışma Grubu, kamu kurumlarının Varlık Fonuna devredilmesine tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, OHAL’in kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisinden faydalanarak kamu teşebbüslerinin Varlık Fonu’na devredilmesiyle hukuk dışı uygulamalara bir yenisinin daha eklendiğine dikkat çekildi.

Özelleştirilecek kumu kurumlarının büyük bir torbaya konularak bütçe ve Meclis denetimimin olmadığı Varlık Fonu’na devredildiğine dikkat çekilen ÖDP açıklamasında “Kamusal varlıklarımızın, birikimlerimizin siyasi iktidar tarafından birkaç sermayedarın özel mülkiyete dönüştürülmesine; ülkemizin üzerinde bulunan tüm değerleri ile birlikte iktidarın şirketine dönüştürülmesine ‘hayır’ diyoruz” denildi.

ÖDP'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

OHAL bahanesiyle Ekonomide Yağma Sürüyor Aralarında Ziraat Bankası, PTT, Borsa İstanbul, TPAO, Türksat ve BOTAŞ’ın da bulunduğu Kamu teşebbüslerinin hisseleri Varlık Fonu’na devredildi. OHAL’in kanun hükmünde kararname (KHK) çıkarma yetkisinden faydalanarak kamu teşebbüslerinin Varlık Fonu’na devredilmesiyle hukuk dışı uygulamalara bir yenisi eklenmiş oldu.

Görünen o ki olağan koşullarda hayata geçirilemeyen uygulamalar, OHAL’de yangından mal kaçırırcasına hayata geçiriliyor. Bugüne dek önüne ne gelirse yandaşlarına satan, 13 yıllık iktidar dönemi boyunca piyasacı, yağma ve talana dayalı politikalarını hayata geçiren AKP iktidarı, bugün de kamunun elinde kalan son varlıkları elden çıkarmanın peşine düşüyor. Birçoğu özelleştirme sürecinde olan veya bu sürece taşınması planlanan şirketlerin bir gecede Varlık Fonu’na devredilmesi ne anlama geliyor?

Gözden kaçırmayın

CHP, SADAT'ı Meclis’e taşıyor: 'Göreceğiz bakalım bu SADAT denilen yapıyı oylarıyla kimler kollayacak' CHP, SADAT'ı Meclis’e taşıyor: 'Göreceğiz bakalım bu SADAT denilen yapıyı oylarıyla kimler kollayacak'

Öncelikle Kamu yararına işletilmesi gereken, doğru, saydam, ekonomik ve sosyal açıdan yarar sağlayacak şekilde işletilmesi sorumluluğunun hükümette olduğu kamu işletmelerinin hızlıca özelleştirilmesi AKP döneminin tipik bir uygulamasıydı.

Şimdi özelleştirilecek şirketler büyük bir torbaya konularak toptan Varlık Fonu’na yani bütçe ve meclis denetiminin olmadığı bir fona devrediliyor. İşin özü örneğin Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, çay üreticilerini desteklemek yerine bugün AKP yandaşı müteahhitlere aktarılacak fona hibe ediliyor.

Daha önce Olağanüstü Özelleştirme Programı ile yüzlerce kurumun tek gecede özelleştirilmesini tasarlayan torba yasa, AKP tarafından beklemeye alınmıştı. Şimdi ise kurumların Özelleştirme İdaresi yerine şimdi doğrudan Varlık Fonu’na aktarılması, bu bekleme kararını da ortaya koymaktadır.

AKP ekonomik ve siyasi olarak sıkıştıkça, çareyi yandaşlarına daha fazla sermaye aktarmada bulmaktadır. Siyasi ve kayırmacı eğilimler artarak devam etmektedir. Şeffaflıktan ve kamu denetiminden uzak harcamalarla yandaşların besleneceği bir mekanizma genişletilmeye çalışılmaktadır.

Başta emekçilerin birikimleriyle oluşturulan fonlar, kamu teşebbüslerini de içine alarak bu mekanizma için harcanmaktadır. Kamusal varlıklarımızın, birikimlerimizin siyasi iktidar tarafından birkaç sermayedarın özel mülkiyete dönüştürülmesine; ülkemizin üzerinde bulunan tüm değerleri ile birlikte iktidarın şirketine dönüştürülmesine HAYIR diyoruz.