Sabah Gazetesi’nin haberine göre Öcalan, Adalet Bakanlığı'na el yazısıyla bir mektup yazarak, "Avukatlar sözlerimi çarpıtıyor, BDP ile PKK de beni aldatıyor. Ben artık bunlarla görüşmem" demiş.

 

11 aydır tecritte bulunan ve son dönemde "İmralı'da mı?" sorusu ile gündeme gelen Abdullah Öcalan'ın durumuna ilişkin önemli bir iddia ortaya çıktı.

 

Sabah'ın iddiası şöyle: Üst düzey kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Öcalan 11 aydır süren tecridini bizzat kendisi başlattı. Geçen yıl yaşanan Silvan saldırısıyla boşa düşürüldüğünü düşünen Öcalan, Adalet Bakanlığı'na el yazısıyla bir mektup kaleme aldı. Adalet Bakanlığı'nın arşivinde yer alan mektupta Öcalan özetle, "Beni bu avukatlarla görüştürmeyin. Avukatlar söylediklerimi çarpıtıyor, yanlış aksettiriyor. Mesajlarım adresine ulaşmıyor. BDP de PKK de beni aldatıyor. Ben artık bunlarla görüşmem" diyerek tecridini istemiş oldu.

 

Öcalan, 14 Temmuz 2011'de gerçekleşen ve 13 askerin öldüğü Silvan saldırısının ardından avukatlarıyla bir kez görüşmüş, ardından görüşmeyi kesmişti.

 

Bu süreçte mektubu doğrulayan gelişme, Öcalan'ın kardeşiyle görüşmeyi reddetmesi oldu. Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan 19 Ocak 2012'de İmralı'ya gitti. Kısa bir süre sonra İmralı'dan Gemlik'e dönen Mehmet Öcalan, gazetecilere Öcalan'ın kendisine bir mesaj ilettiğini ve "Burası çok hassastır, görüşmeye çıkmamız uygun değildir" denildiğini belirtti. Bu arada avukatların Öcalan ile görüşme taleplerine, "kosterler bozuk", "hava muhalefeti var" gibi gerekçelerle izin verilmedi.

 

Kaynak:  SABAH GAZETESİ