Müzakere Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın Newroz'da kapsamlı bir değerlendirme yapacağını ve pratik adımlara dönük belirlemelerini açıklayacağını bildirdi. Önder, sekretarya görevi görmek üzere İmralı'ya yeni tutsakların sevk edileceğini de kaydetti. Öcalan'ın Barzani ve Talabani'ye mektup yazdığı da öğrenildi.

HDP İmralı Heyetinde yer alan Müzakere Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmeye ilişkin ANF'ye açıklamada bulundu.

NEWROZ'DA KAPSAMLI MEKTUP

Sırrı Süreyya Önder, Öcalan ile kapsamlı bir toplantı yaptıklarını belirterek, "Sayın Öcalan Newroz'da kapsamlı bir değerlendirme yapacağını ve bu mektubunu bizim aracılığımızla bütün Türkiye halkları ve dünya kamuoyu ile paylaşacağını belirtti. Bu mektupta, demokratik çözüme ve barışa giden yolda önemli ilkesel tutumlar ve pratik adımlara dönük önemli belirlemeler yapacağını söyledi" dedi.

İZLEME HEYETİ

Önder, görüşmede İzleme Heyeti meselesinin de gündeme geldiğine dikkat çekerek, "İzleme Heyeti'ne dönük girişimlerimizi ve pratik adımları hafta içi hükümetle ve diğer kesimlerle görüşerek netleştireceğiz" diye bilgi verdi.

BARZANİ VE TALABANİ'YE MEKTUP

HDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ile önümüzdeki günlerde bölgeye ziyarette bulunacaklarını bildiren Önder, şöyle devam etti: "Sayın Barzani ve Sayın Talabani başta olmak üzere bölgedeki bütün Kürt parti ve oluşumlarıyla bir dizi görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bu görüşmelerde Sayın Öcalan'ın Barzani ve Talabani'ye dönük kaleme aldığı mektupları ileteceğiz. Bu görüşmelerin gündemi; Ulusal Kürt Konferansı başta olmak üzere Kürt halkına dönük Rojava, Musul, Kerkük ve Kobanê'deki tehditlerin tasfiye edilmesi ve halkın güvenliğinin sağlanmasına dönük politikalar ve pratik adımlar olacak. Bu konuda Sayın Öcalan'ın geliştirdiği öneri ve uyarıları ileteceğiz."

GÖRÜNTÜLÜ MESAJ

Newroz'da görüntülü mesaj tartışmalarına da görüşmede değinildiğini aktaran Önder, "Sayın Öcalan bu konuda, 'Bunlar önemli değil. Önemli olan bizim fikirlerimizdir, önerilerimizdir. Biz barışı kurmak istiyoruz. Bu soylu çabamızın spekülasyonlarla gölgelenmesine izin vermemeliyiz' dedi" diye konuştu.

YENİ TUTUKLU GRUBU SEKRETARYA GÖREVİ İÇİN ADAYA GETİRİLİYOR

Önder, İmralı'daki tutukluların değiştirilmesine ilişkin ise şu bilgiyi verdi: "Oradaki mahkumlar dün itibarıyla sevk edildiler. Yenileri de bir iki gün içerisinde adaya getirilecekler. Sayın Öcalan'ın önerisiyle oluşan 5 kişilik bir tutsak grubu kendisinin sekretarya görevini görmek üzere adaya bir iki gün içinde sevk edilecekler."

(ANF)