Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevi'nde görüşme yapan HDP heyeti, görüşmeye ait notları, yazılı bir açıklama ile kamuoyuna paylaştı.

Açıklamada, Öcalan'ın İstanbul'da iş cinayetinde hayatını kaybeden işçiler için "Neo-liberal sistemin amansız yok ediciliği ve çürütücülüğü altında emekleriyle yaşamaya çalışan madenciler, inşaat işçileri ve mevsimlik tarım emekçilerinin maruz kaldığı iş cinayetlerini kınayarak, son iş cinayetinde hayatını kaybeden inşaat emekçilerinin ailelerine başsağlığı diledi." denildi.

Heyetin görüşmeden aktardıklarına göre; İmralı’da yapılan son görüşmede Öcalan, “Çeşitli sıkıntı, engelleme, provokasyon, ağırdan alma ve tek yanlı dayatmalara rağmen yürüttüğümüz diyalog süreci yeni bir format altında ve yakın dönemde önemli bir pratikleşme aşamasına gelmiştir.” diye görüş belirtti.

Bu safhanın sadece ülkemizin değil, bölgemizin kaderini de belirleyeceğini kaydeden Öcalan, “Özellikle hükümetin bu ciddiyetle meseleye yaklaşması ve hız kazandırması hayati bir önemdedir” ifadelerini kullandı. Öcalan, artık somut adımlara büründürülmeyen hiç bir söylemin pratik bir karşılık oluşturmayacağına da dikkat çekti.

"AYDIN AKADEMİSYEN VE POLİTİKACILARA İHTİYAÇ VAR"

Öcalan, meseleyi bu ciddiyet ve sorumlulukla ele almaya çalışan bütün aydın, akademisyen ve politikacıları yakından izlediğini ve böylesi büyük bir meselede daha geniş kesimlerin öneri ve katkılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu vurguladı.

“Tam da bu aşamada gösterilecek ciddiyet ve titizlik bölgemizin önündeki yüz yılı kaosla mı, yoksa bereketli eşit ve adil bir demokrasiyle mi geçireceğine dönük bir belirleyicilik ihtiva edecektir” diyen Öcalan, yeni hükümetin hiçbir mazeret kalesine sığınmadan anlamlı ve derinlikli müzakereleri başlatacak ilke ve mekanizmaları biran önce hayata geçirmesi gerektiğini belirtti.