Abdullah Öcalan’ın biyografisini kaleme alan yazar Müslüm Yücel, kendisinin Kürt meselesinde birer faktör değil, aktör olduğunu belirterek, "CHP’nin bugüne kadar herhangi bir çözüm önerisi de yoktur. Kürt meselesi büyümüyor, ur haline geliyor. Öcalan’ın çıkıp, ‘Bir partiyi destekleyin’ ya da ‘AKP’ye veya CHP’ye oy verin’ diyeceğini sanmıyorum. Partiler üstü bir lider ve fikir adamıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği, “Edirne-İmralı hesaplaşma” polemiği ile ilgili tartışmalar devam ederken, Öcalan’ı yakından tanıyan ve biyografisini kaleme alan yazar Müslüm Yücel, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yücel, Erdoğan’ın, Öcalan ile ilgili söylediklerinin doğru olduğunu ama Öcalan’ın bunları söylemesi için kendisine siyaset yapma hakkı tanınması gerektiğini söyledi.

‘ÖCALAN BİR FAKTÖR DEĞİL, AKTÖR’

Yazar Müslüm Yücel, bir aydır Kürt meselesinde İmralı’nın etkisi üzerinden dönen tartışmaları takip ettiğini, kendisine göre İmralı’nın bir imge olduğunu, “Öcalan ve Kandil’in Kürt meselesinde birer faktör değil, aktör olduklarını” söyledi.

Türkiye’deki bütün sorunların temelinin Kürt meselesine dayandığını belirten Yücel, şöyle devam etti:

‘KENDİSİNE SİYASET YAPMA HAKKI VERİLMELİDİR’

“Böyle olduğu için ne zaman seçim yaklaşsa bütün partiler gelip Kürtler’in kapısına dayanır. Şimdi AKP’ye kızılıyor ama dönüp baktığımızda CHP bugüne kadar Kürtler’e ne vermiştir? CHP’nin bugüne kadar herhangi bir çözüm önerisi de yoktur. Kürt meselesi büyümüyor, ur haline geliyor. Öcalan’ın çıkıp, ‘Bir partiyi destekleyin’ ya da ‘AKP’ye veya CHP’ye oy verin’ diyeceğini sanmıyorum. Partiler üstü bir lider ve fikir adamıdır. Eğer Öcalan ile görüşülüp fikirleri alınıyorsa ve bunlar kullanılıyorsa kendisine siyaset yapma hakkı verilmelidir.”

‘KÜRTLER’İN İHTİYACI KİMİN BAŞKAN YAPILIP YAPILMAYACAĞI DEĞİLDİR’

Kürtler’in isteklerinin sorulmadığını ifade eden Yücel, “Kürtler, ana dilde eğitim, amasız, fakatsız ve lakinsiz bir genel af istiyor” dedi.

Yücel, “30 yıldır cezaevlerinde yatanlar var. Hasta tutuklu ve hükümlüler var, bunların bir an evvel bırakılması gerekir. Halen kayyumlar var, bugüne kadar çıkıp bu konuda net bir şey diyen bir siyasi parti yok. Kürtler’in ihtiyacı kimin başkan yapılıp yapılmayacağı değildir” diye konuştu.