ABD Başkanı Barack Obama, 1915’te yaşanan Ermeni Soykırımı ile ilgili olarak yine 'Büyük Felaket' anlamına gelen 'Meds Yeghern' ifadesini kullandı.

Osmanlı imparatorluğunun son zamanlarında 1,5 milyon Ermeni’nin katledildiğini ve ölüme yürütüldüğünü söyleyen Obama, ABD ve dünyada milyonlarca kişinin, ölümlerin ve acıların yasını tuttuğunu dile getirdi.

Hürriyet’in haberine göre, 24 Nisan’dan 2 gün önce yazılı bir açıklamada bulunan ABD Başkanı Obama “1915 ilk yıllarında başlayan bu karanlık günlerde ıstırap çekenleri saygıyla anarken ve bir daha asla yaşanmaması için bu trajediden bir ders çıkarma taahhüdünde bulunuyoruz.

Bu kişilerin yardımına koşanları da takdirle hatırlıyoruz. Bir birey olarak ABD Büyükelçisi Henry Morgenthau hükümetimiz ve Osmanlı liderleri arasındaki şiddeti durdurmak için alarm zilini çaldı. Morgenthau gibi sesler vahşeti önleme misyonu ile BM İnsan Hakları Sözleşmesi’nin oluşturulmasına öncülük eden Raphael Lemkin gibi insan hakları savunucularının sonraki çalışmalarına katkıda bulundu” dedi.

Açıklamada Ermeni halkını direncinden ve Amerikan toplumuna katkılarından dolayı öven Obama “Bu, aynı zamanda, Ermeni halkını, olağanüstü dayanıklılığı ve Amerikan halkının yanı sıra, uluslararası topluma yaptıkları katkılar için takdir etmemiz gereken bir andır. Yıllar önce Amerika’da yeni birer hayat kurarak, ulusumuzun canlılığını önemli oranda arttıran ve çeşitli girişimleriyle sivrilip, seçkinlik ve saygınlık kazanan bir topluluk oluşturan binlerce Ermeni mülteciyi hatırlıyoruz” dedi.

ABD başkanı “Gerçeklerin tam, içten ve adil kabulü hepimizin çıkarına. İnsanlar ve uluslar, geçmişlerin acılı unsurlarıyla hesaplaşarak ve kabul ederek, daha fazla güçlenir ve daha adil ve hoşgörülü gelecek inşa eder. Tarihin bu karanlık sayfasına ışık tutmaya çalışan Papa Franciscus, Türk ve Ermeni tarihçiler ile diğer birçokları tarafından görüşlerin ifade edilmesini memnuniyetle karşılamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“Bugün, bütün dünyada Meds Yeghern vahşetini anmakta olan Ermeni halkının yanındayız” diyen Başkanı Obama ”Demokratik, barış dolu ve müreffeh bir Ermenistan’a dair taahhüdümüzü yinelemekteyiz” şeklinde açıklamasını tamamladı.

DİASPORA’DAN TEPKİ

Obama’nın, ‘soykırım’ sözcüğünü kullanmaması, ABD’de yerleşik Ermeni Diasporası’nın tepkisini çekti. ABD’deki Ermeni kuruluşlarını çatısı altında toplayan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) yaptığı açıklamada, Obama’yı “umursamaz” olmak ve soykırımı tanımamakla suçladı.