Antalya'daki Gezi olayları sırasında müzisyen Mustafa Düştegör'ü sopa ve coplarla dövdüğü ileri sürülen polis A.O.P. 18 yıl hapis istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

Gezi olayları sırasında 3 Haziran 2013 gecesi Kaleiçi’ndeki bir ara sokakta, ellerinde sopa ve cop bulunan polisler tarafından dövüldüğünü öne süren Mustafa Düştegör, avukatı Hakan Evcin aracılığıyla 40 kişiden oluşan amir, müdür, komiser ve polis memuru hakkında 20 Kasım 2013’te suç duyurusunda bulundu.

İLK SAVCI 3 YIL İSTEMİŞTİ

İşkence suçundan dava açılması talep edilen polislere ilişkin soruşturmayı tamamlayan savcı Mehmet Uğur, Düştegör’ün dövüldüğü anı gösteren bir işyerine ait güvenlik kamerası görüntüleri ve olayın hemen sonrası çekilen fotoğrafları da delil olarak kabul etti.

Savcı Uğur’un iddianamesinde, güvenlik kamerası görüntülerinde de Düştegör’ü yerde sürükleyen ve elindeki sopayla vurduğu görülen polis memuru A.O.P. hakkında 3 yıl hapis cezası talep etti. Biri amir diğer 5 polis hakkında ise işlenen suç nedeniyle A.O.P.’ye müdahale etmedikleri gibi suçla ve yaralı kişiyle ilgili gerekli bildirim ve adli eylemleri yapmadıkları ve bu eylemleriyle atılı suçları işledikleri gerekçesiyle 6’şar ay hapis istendi.

İDDİANAMEYE İTİRAZ KABUL EDİLDİ

Antalya 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hazırlanan iddianame doğrultusunda açılan davada Düştegör’ün avukatı Hakan Evcin, olayın basit yaralama değil işkence suçu olduğu ve yargılamanın da bu yönde yapılması gerektiği yönünde itirazda bulundu.

İtirazı haklı bulan savcı da mahkemeye, delilleri değerlendirme görevinin üst dereceli ve yetkili ağır ceza mahkemesine gönderilmesi yönünde görüş bildirdi.


                                         Olay güvenlik kameralarına böyle yansımıştı

DOSYA AĞIR CEZAYA GİDECEK

Mahkeme, sanık polis memuru A.O.P.’nin Mustafa Düştegör’e yönelik kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle silahla kasten yaralama suçundan, diğer 1 amir ve 4 polis memurunun da görevi kötüye kullanma suçlarından Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaları yönünde görevsizlik kararı verdi.

Antalya 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne bir polis için basit yaralama, diğer 5 polis için de görevi kötüye kullanmaktan dava açıldığını hatırlatan Düştegör’ün avukatı Hakan Evcin, şunları söyledi:

"İtirazımızda, olayın işkence sayılması gerektiği, Mustafa Düştegör’e yapılanın işkence olduğunu belirterek, o kişilerin cezalandırılmasını istemiştik. 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin sayın savcısı görüşlerimize değer verip, bizim düşündüğümüz gibi, dayandığımız gerekçelerle aslında basit bir yaralama değil, bir işkence olduğu yönünde mahkemeye beyanda bulunmuş, mahkeme de olayın aslında bir işkence olduğunu ve görevli mahkemenin asliye ceza mahkemesi değil, ağır ceza mahkemesi olduğuna karar verdi. Dosyamıza görevsizlik kararı verilerek, tamamen ağır cezada yargılanma aşamasına geldi. Artık polisler ağır cezada yargılanacak."

18 YILLA YARGILANACAK

Avukat Evcin, daha önce 3 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacak A.O.P.’nin işkence suçuyla yargılanacağı için 3 yıldan 12 yıla kadar ve Düştegör’ün yüzündeki basit eser kalması nedeniyle de yarısı artımıyla 4.5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacağını söyledi.

Evcin, diğer 5 polisin ise yine 6’şar ayla yargılanacağını, fakat buna itiraz edeceklerini belirterek, "Çünkü yaralıya müdahale etmediler ve işkence suçuna göz yumdukları için ayrıca cezalandırılmalarını istiyoruz" dedi.

NİKAHTA HABERİ ALDI

Mustafa Düştegör ise 13 Eylül cumartesi akşamı Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde Ceren Ünal ile dünyaevine girdi. Mahkeme kararından haberi olmayan Düştegör’e avukatı Evcin, kararı nikahında söyledi.

Mustafa Düştegör, söz konusu polisin işkence suçuyla ağır cezada yargılanacak olmasının gerçekten mutlu ettiğini söyledi.

Düştegör, "İnşallah cezaları alırlar. Bu haberle beraber çifte düğün oldu. Cezalarını çekerlerse daha da mutlu olurum" diye konuştu. (Posta)