Norveç’te yapılan genel seçimleri İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere önderliğindeki sol blok kazandı.

Ülkede 13 Eylül Pazar günü yapılan seçimlerde sol blok, 8 yıldır iktidarda olan Başbakan Erna Solberg başkanlığındaki merkez sağ koalisyonunu yenilgiye uğrattı.

Ülkenin bir sonraki başbakanı olması beklenen kişi İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere.

Stoere, yaptığı zafer konuşmasında, Norveçlilerin büyük çoğunluğunun hükümet değişikliği yönünde oy kullandığını belirterek, “Bekledik, umut ettik ve çok sıkı çalıştık. Artık söyleyebiliriz; başardık!” dedi.

Artı Gerçek’ten Ayşegül Karakülhancı’nın haberine göre, Norveç siyasi tarihinde ilk defa 11 göçmen asıllı kişi milletvekili seçildi. Bu 11 kişi arasında İşçi Partisi’nden milletvekili adayı olan Kürt Manî Husênî parlamentoya girmeye hak kazandı. Oslo’nun Akershus bölgesinden 5. sıra milletvekili adayı olan 33 yaşındaki Manî Husênî'nin ailesi 23 yıl önce Rojava’nın Qamişlo kentinden Norveç’e göç etmiş.

Meclise girmeye hak kazanan diğer Kürt milletvekili ise Kızıl Parti'den (Rødt) aday olan Konya Kürtlerinden Seher Aydar oldu. Aynı zamanda Kızıl Parti Merkez yönetim kurulu üyesi olan Aydar ile Norveç siyasetini, Norveç halkının neden Sol partileri tercih ettiğini, pandeminin etkilerini, Norveç'te göçmenlerin yaşadıkları sorunları ve yeni dönemde Norveç siyasetine dair konuştuk.