AKP'nin üst düzey yöneticilerinin özeleştirilerinin yer aldığı "AKP Günlükleri" haberinin 2. ve henüz yayınlanmayan 3. Bölümleri yasaklandı, "noktadergisi.org" adresi tamamen erişime engellendi. Açıklama yapan dergi "Bu tip 'beyaz Toros' uygulamaları Nokta'yı yıldıramayacak" dedi.

Nokta Dergisi'nin AKP'nin üst düzey yöneticilerinin toplantıda yaptığı özeleştire ait olduğunu iddia ederek yayımladığı "AKP Günlükleri" haberinin 2. ve daha yayınlanmayan 3. bölümlerine yasak getirildi.

AKP'nin "durdurma" başvurusu üzerine mahkeme, haberin hem Nokta'da hem de alıntılayan diğer medya organlarında yayının durdurulmasına karar verdi. Kapak haberi haciz yoluyla derginin internet sitesinden kaldırıldı. Haciz memurunun tuttuğu tutanakta AKP "alacaklı", Nokta Dergisi ise "borçlu" olarak gösterildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Nokta Dergisi, "Nokta Dergisi'ne yönelik baskılar basın tarihinin görmediği yeni bir boyuta yükseldi" dedi.

Dağıtımı yapılmamış derginin toplatıldığına dikkat çekilen açıklamada, TMŞ polisleri eşliğinde yapılan baskınla, noktadergisi.com.tr internet adresinin tamamen erişime kapatıldığı hatırlatıldı.

"AKP Günlükleri" dosyasının bulunduğu 21. ve "AKP Günlükleri-2" dosyasının bulunduğu 22. sayıda ise basın tarihine geçecek yeni bir uygulamayla konulduğu, "Önleyici sansür" getirildiği belirtildi.

Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, "AKP Günlükleri dosyalarının yayımının durdurulması, gelecek sayılarda bu ve buna benzer yayınların yapılamaması" yönünde ihtiyati tedbir kararı alındığı kaydedilen açıklamada, AKP avukatlarının, adliye görevlileri ile derginin ofisine gelerek, dosyaların yayınını fiilen durdurup, "gelecek sayılarda benzer haberler yayınlanamayacağına" ilişkin mahkeme kararını tebliğ ettikleri bildirildi.

Açıklamada, 20 Ekim'de akşam saatlerinde ise "noktadergisi.org" adresinin erişime tamamen engellendiği kaydedilen açıklamada, "Kanun maddesi, ilgili haber ya da yazının linkinin engellenebileceğini belirtirken, Sulh Ceza Hakimleri açıkça suç işleyerek sitenin tamamının erişimini engellediler" denildi.

KARAR OLMAMAMASINA RAĞMEN DERGİ BAYİLERDEN TOPLANDI

Hiçbir toplatma kararı olmadan, derginin çok satıldığı Bakırköy ve Beşiktaş gibi bölgelerde polislerin dergileri bayilerden topladığı belirtilen açıklamada, "Nokta, bu açık hırsızlık suçu işleyen Emniyet görevlileri, yetkisini aşarak Nokta'nın web adresini tamamen erişime durduran hakimler, TİB ve BTK yetkilileri'ne yönelik ulusal ve uluslararası mahkemelerinde ağır tazminat ve ceza davaları açtı ve açmaya devam edecek" diye kaydedildi.

Nokta Dergisi, yayın çizgisinden asla taviz vermeyeceğini vurguladı, "bu tip 'beyaz Toros' uygulamaları Nokta'yı yıldıramayacaktır" dedi. (ETHA)