New York Times Gazetesi, her gün milyonlarca insanın izlediği viral içeriklerdeki kedilerin sağcı propaganda, koronavirüs komploları ve yanlış bilgilerin yayılmasına yardımcı olduğunu savundu.
New York Times teknoloji muhabiri Davey Alba, 'Şu çevrimiçi ortamdaki sevimli kediler mi? Yanlış bilginin yayılmasına yardımcı oluyorlar' başlıklı yazısında, sevimli hayvanların, özellikle de kedilerin video ve GIF'lerinin, çevrimiçi yanlış bilgi veren insanlar ve kuruluşlar tarafından kullanıldığını iddia etti.

Alba bunu yaptığını söylediği basın kuruluşlarına ABD'deki muhafazakâr yayın organı Western Journal ve Çin karşıtı gazete The Epoch Times'ı örnek gösterdi. Alba'nın yazısına göre The Epoch Times, 103 Facebook sayfasında 12 bin 062 sosyal medya paylaşımlarında sevimli hayvanlara yer verdi. Ayrıca bu gönderilerde okuyucunun gazetenin daha politika konulu içeriğine tıklaması için ilgili linkler yerleştirildi.
Alba'nın yazısı sosyal medyada da tepki gördü. Bazı kullanıcılar bu yazılanları 'akılsızca' ve 'aşırı tepki' olarak nitelendirdi.

Kaynak: Sputnik