Binyamin Netanyahu, "Suriye topraklarından Lübnan'da Hizbullah'a silah sevkiyatını engelleme politikamız da değişmedi. Gerektiğinde eylemlerimizle bunun arkasında dururuz" dedi.

Netanyahu, bu açıklamayı, Suriye ordusunun İsrail'in savaş uçakları ve karadan karaya atılan füzeler ile başkent Şam yakınlarını vurduğunu duyurması ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine yaptı.

"Akdeniz'de Tahran'dan Tartus'a, aynı zamanda güneyde Yemen'e uzanan topraklarda, Orta Doğu'yu kaplayacak, nihai olarak da Orta Doğu'yu işgal edecek bir imparatorluk kurmaya çalışıyorlar, İran budur" diyen Netanyahu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İran'ın Suriye'de üs kurmasına engel olmakta kararlıyız, sözlerimizin arkasındayız..."

SUİRYE’DEN ‘UÇAK DÜŞÜRDÜK’ İDDİASI

Suriye ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise İsrail'in savaş uçaklarının ve karadan karaya füzelerinin gece yarısı başkent Şam yakınlarındaki el Kuteyfah bölgesini hedef aldığı duyurulmuş, bir uçağın da düşürüldüğü iddia edilmişti.

Ancak uçağın düşürülmesine ilişkin bir kanıt sunulmamıştı.

Açıklamada ayrıca, İsrail savaş uçaklarının önce Lübnan hava sahasından saldırdığı, daha sonra İsrail kontrolündeki Golan Tepeleri'nden karadan karaya füze fırlatıldığı, füzelerin de Suriye ordusu tarafından düşürüldüğü belirtilmişti.

Saldırıların hedefleri hala bilinmiyor.

Suriyeli muhalifler ise bir silah deposunun hedef alındığını söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe