Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde, neden sürekli güldüğünü açıkladı.

Nebati, “Ben, müesses nizamın ceberut devletinin ciddi, asık suratlı anlayışını temsil eden birisi değilim. Ben, efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya gelen bir anlayışın temsilcisi olarak güler yüzlüyüm ve güler yüzlü olmaya da devam edeceğim” dedi.

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 873'e yükseldi Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 873'e yükseldi

TBMM Genel Kurulu’nda bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın bütçeleri görüşüldü. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmelerin sonunda milletvekillerinin eleştiri ve sorularına yanıt verdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adaları silahlandırılmasıyla ilgili olarak, “BM’ye gönderdiğimiz mektuplarda, silahsızlandırılmış adaların Yunanistan tarafından ihlalini gündeme getirerek ilk defa bu adaların egemenliği ile ilişkilendirdik. Bunu biz yaptık. Biz, bunu egemenlikle bağdaştırıyor ve diyoruz ki ‘Eğer Yunanistan bu ihlali sonlandırmazsa biz de gereğini yapacağız’ diyoruz, siz de bize destek verin” diye konuştu.

"BEN BURADA ÇIKARIM, CHP’Yİ ENİNE SONUNA KADAR BELGELERLE ÖYLE BİR REZİL EDERİM Kİ AMA BU BENİM ÇIKARLARIMA YARAMAZ"

Çavuşoğlu, “Biraz uluslararası hukuk biliyorsanız, vatanın ve milletin çıkarlarını savunmak istiyorsanız burada Yunanistan’ın eline koz verecek açıklamaya zorlamayın diyorum. Ben burada çıkarım, CHP’yi enine sonuna kadar belgelerle öyle bir rezil ederim ki ama bu benim çıkarlarıma yaramaz” dedi.

CHP sıralarından Bakan Çavuşoğlu’na “Doğru konuş” diye tepki geldi. Bakan Çavuşoğlu, sözlerine, “Ben diyorum ki ‘İstesem CHP’yi eleştiririm, benim milli çıkarlarıma ters’ diyorum. Bunda ne yanlışlık var” diye açıklama getirdi.

"BURADA GÜNAHI OLMAYAN İKTİDAR VARSA AK PARTİ İKTİDARI VE CUMHUR İTTİFAKI’DIR"

Bakan Çavuşoğlu, “Burada AK Parti’yi suçlamaya çalışıyorsunuz. Burada günahı olmayan iktidar varsa AK Parti iktidarı ve Cumhur İttifakı’dır. 96’dan sonraki hükümetlerdir diyorum. Bu kadar açık konuşuyorum ya” dedi.

“Benim sözüm, burada normalleşmeyi döneklik olarak nitelendirenleredir” diyen Çavuşoğlu, “Hiçbir zaman barış ve normalleşme olmayacaksa bugün Avrupa ülkelerinin hiçbirisi birbirinin yüzüne bakamaz. Normalleşmeyi döneklik olarak görmek, normalleşince tersini söylemek de aynı anlama gelir” diye konuştu.

BAKAN NEBATİ: GÜLER YÜZLÜ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de sürekli gülmesine yönelik eleştirilere, “Ben, müesses nizamın ceberut devletinin ciddi, asık suratlı anlayışını temsil eden birisi değilim. Ben, efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya gelen bir anlayışın temsilcisi olarak güler yüzlüyüm ve güler yüzlü olmaya da devam edeceğim” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “EYT’lilerle dalga geçme o zaman” diye itiraz etti. Nebati, “Ben çocuklarım ile dalga geçmiyorum, bırakın şimdi” diye yanıt verdi.

"BU ÜLKEDE EMEĞİ TEMSİL EDEN CHP DEĞİL, AK PARTİ’DİR"

Nebati, “Bu ülkede emeği temsil eden CHP değil. Emeği temsil eden birisi varsa o da AK Parti’dir. AK Parti, 20 yıldır emeğe hizmet etti, her türlü ihtiyacını karşıladı, enflasyon karşısında ezdirmedi” diye konuştu.

Bakan Nebati, enflasyona ilişkin de “Enflasyon küresel etkiler ile artmış olup kasım ayında zirvesini geride bıraktık, önümüzdeki dönemde hızlı bir azalma olacaktır” dedi.

İki bakanlığın 2021 yılı kesin hesapları ve 2023 yılı bütçeleri AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi.

Kaynak: ANKA