Nazımiye ilçesi Kaymakamı Uğur Tutkan, Düzgün Baba Cemevi başkanı ve yöneticilerini tehdit etti.

Dersim’in Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne son 3 yılda 60 bin lira para cezası kesilmesine yönelik Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, dün dernek olarak cezaların hukuksuz şekilde kesildiği yönünde yazılı açıklama yaptı. Olayın basına yansıması sonucu Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan, kolluk kuvvetleri ile Cemevine giderek, eli silahlı bir şekilde çektiği fotoğrafı sosyal medya da paylaşarak Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek’i tehdit etti.

'DOĞRU YOLU GÖSTERECEĞİZ'

Tutkan şu ifadeleri kullandı: “Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak, para toplayarak, topladığı paraları usulsüz kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekanı dışında yani amaç dışı harcayacaksın. Sonrada Cemevlerimizi biz ticarethane olarak göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük, kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun, hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz; kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü.”

'VARSA BELGESİ MAHKEMEYE VERSİN'

Nazımiye kaymakamı Tutkan’ın tehditlerine yönelik ulaştığımız Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek, “Dün Düzgün Baba Cemevi olarak yaptığımız açıklamadan sonra, Nazımiye Kaymakamı devletin kolluk güçleriyle Cemevimizin önüne gelip silahlarla poz verip, Cemevi başkanı ve yönetimini ‘size ve uzantılarınıza devletin gücünü göstereceğim’ diye tehdit ediyor. İftiralarla karalamayla Cemevi yönetimine dönük algı yaratmaya çalışıyor. Varsa elinde kanunsuzluk ve usulsüzlük yaptığımıza dair bir belgen ver mahkemeye hukuk önünde hesaplaşalım. Bir Alevi inanç merkezine silahlarla girilmeyeceğini gelip silahlarla kapının önünde poz verip o cemevinde hizmet verenleri tehdit ederek Devletin gücünü böylemi gösteriyorsun” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Kaynak: MA