NATO ve AB Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının Avrupa'nın istikrarına ve temel değerlerine de saldırı olarak tanımladı.

Liderler Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal eden "barbarca" saldırısı karşısında Ukrayna halkının yanında olduklarını, ülkenin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü savunduklarını ve meşru müdafaa hakkını desteklediklerini vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile örgütün Brüksel'deki karargahındaki toplantı sonrası yaptıkları ortak açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya sürmekte olan sebepsiz saldırıyı "barbarca" diye tanımlayarak ve koşulsuz şekilde kınadıklarını bildirdi.

Rusya'nın nüfuz alanı kazanmak uluslararası hukuku hiçe saydığını kaydeden NATO genel sekreteri Rusya'nın bütün diplomatik çabaları reddederek saldırganlığı seçtiğini belirtti.

NATO'nun bütün müttefiklerini koruma için elinden geleni ardına koymayacağını ifade eden Stoltenberg, NATO ve AB'nin özgürlük, demokrasi ve kendi yolunu serbestçe çizme hakkından oluşan temel değerleri korumak için birlik olduğunun altını çizdi.

VON DER LEYEN: AVRUPA'NIN İSTİKRARI TEHLİKEDE

Ursula von der Leyen, NATO ve AB'nin Kremlin'in hareketleri karşısında yanyana durduğuna dikkat çekerek "Birlik gücümüzdür" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Avrupa'ya savaş getirdiğini belirten von der Leyen, yalnızca Donbas bölgesi ya da Ukrayna değil, Avrupa'nın istikrarı ve barışı sağlayan uluslararası düzenin de tehlikede olduğunu vurguladı ve AB'nin Kremlin'in saldırgan hareketlerine devam etmesini zorlaştırmak için birlikte hareket edeceğini yineledi.

"AB'NİN MALİ YAPTIRIMLARI RUSYA'NIN EKONOMİSİNİ ZAYIFLATACAK"

AB'nin Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile işbirliği içinde hazırladığı kitlesel ve hedefli yaptırımları ilerleyen saatlerinde AB liderlerin onayına sunması bekleniyor. Von der Leyen Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Norveç, Japonya ve Avustralya ile yakın işbirliği içinde görüşülerek hazırlanan bu yaptırımların Rusya'nın seröaye piyasalarına erşimini katı şekilde engelleyen mali tedbirlerden oluşacağını belirtti.

Von der Leyen bu yaptırımların Rusya'nın ekonomik büyümesini azaltacağını, borçlanma maliyetini arttıracağını enflasyonu yükselteceğini sermaye kaçışını şiddetlendireceğini ve yavaş yvai sanayi temelini çökerteceğini açıkladı.

"RUSYA'YI İLERİ TEKNOLOJİDEN MAHRUM BIRAKACAĞIZ"

AB, Rusya'ya yönelik ikinci yaptırım ayağında ise Moskova'nın gelecek inşa edebilmek bugün ihtiyaç duyulan teknolojiden mahrum bırakmayı hedefliyor.

Bu alanların özellikle Rus elitlerin en fazla para kazandıkları alanlar olacağını belirten von der Leyen yüksek teknoloji parçalarından ileri teknoloji yazılımlarına uzanacağını ve Rusya'nın ekonomisini çok ciddi ölçüde gerileteceğini bildirdi.

"BELARUS HALKI BU TRAJEDİYE DAHİL OLMAMAYI SEÇMELİ"

Rusya'nın saldırısının Avrupa'daki barışa, istikrara ve AB'nin temellerine saldırı olduğunu kaydeden AB Konseyi Başkanı Charles Michel de AB Konseyi'nin yaptırım paketini prensipte onaylamak için ilerleyen saatlerde toplanacağını belirtti ve Ukrayna halkına yönelik siyasi, mali, insani yardım konusunu da görüşeceklerini bildirdi.

Michel, Belarus'a ve halkına da seslenerek "Rusya'nın yıkıcı hareketlerini" takip etmemeleri ve "bu gereksiz trajediyi" sürdürmemelerini istedi.

Kaynak: euronews