NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya'daki NATO üssünde bir konuşma yaptı.

Açıklamada, “Bugün tarihimizde ilk defa, NATO Mukabele Gücü'nü aktif hale getiriyoruz. Bizim madde 5 yönündeki taahhüdümüz sarsılmazdır. NATO topraklarının her bir karışını savunmaya devam edeceğiz” denildi.

Stoltenberg'in konuşmasından satır başları:

"Putin barışı yok etti. NATO müttefikleri Ukrayna'ya destek vermektedir. Biz burada Polonya'nın liderlik rolünü görüyoruz. Bu çatışmadan kaçan mültecilere kapılarını açtılar.

Putin'in savaşı hepimizi etkilemekte. NATO müttefikleri dayanışma içindedir. Bu dayanışmayı biz görüyoruz. NATO bölgesini korumak için tüm müttefikler birlikte çalışmaktadır.

Geçtiğimiz hafta içerisinde biz ittifakımızın doğu kısmında mevcudiyetimizi artırdık. Bugün tarihimizde ilk defa, NATO Mukabele Gücü'nü aktif hale getiriyoruz. Bizim madde 5 yönündeki taahhüdümüz sarsılmazdır. NATO topraklarının her bir karışını savunmaya devam edeceğiz.

NATO bir savunma ittifakıdır. Biz Rusya ile çatışmaya girme niyetinde değiliz. Rusya bir an evvel bu savaşı durdurmalı ve diplomatik yollara başvurmalıdır. Tüm dünya barış için Ukrayna'nın yanındadır"