Karavan, her türlü seyahat ve tatil planlamalarında kullanılmakta olan oldukça konfor sahibi olan araç tipleridir. Karavan kiralama işlemini gerçekleştirmeden önce karavanın özelliklerine, hangi sınıf ehliyet ile kullanılabileceğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Karavanların tiplerine ve çeşitlerine göre kullanılmakta olan ehliyet tipleri, her karavana farklı ve özeldir. Karavan kiralaması yapılmadan önce kaç kişilik bir seyahat olacağına ve bu seyahatin nereye olacağı gibi konular çok önemlidir. 2 çeşitten oluşan karavan tiplerinde, motokaravan ve çekme karavanlar yer almaktadır. 2 kişiden daha fazla bir seyahat yapılacak ise karavan tiplemesi motokaravan olarak tercih edilmelidir. Çekme karavan adı verilen araçlar ise belirli bir aparat ile önden giden araca bağlanır ve sürüş esnasında devalı olarak çekilir. Çekme karavanlar ise 4 kişiden fazla yolcuların seyahati için planlanan araçlardır. Aynı zamanda karavan ile seyahat yapılması sonucunda gidilen yer içerisinde karavan kampı olup olmadığı incelenmelidir. Karavan kampları adı verilen alanlar tuvalet, banyo gibi zorunlu ihtiyaçların yer almakta olduğu alanlardır. Karavan ile seyahat öncesinde bir plan yapılması da oldukça büyük bir önem içermektedir.

Karavan Sürmek Zor Mudur?

Bir karavan sürüşü ile bir araba sürüşü arasında bazı farklar yer almaktadır. Bir karavan kiralaması esnasında bulunan ehliyet ve ehliyet sınıfı büyük önemler içerirken karavanlar için yapılan test sürüşüne katılım sağlamak da önem içermektedir. Karavan kiralama şirketleri, kiralık karavan araçlarını kullanacak kişi için hiçbir sorun bulunmamasına dikkat eder, özen gösterir. İlk defa karavan kullanacak olan bir birey karavanı park etme konusunda sorunlar yaşayabilir. Bu yüzden araç içerisinde yer alan park sensörleri ya da karavan içerisinde bulunan bireylerden yardım alınması da bir çözüm halinde yer almaktadır. Aynı zamanda karavan kamp alanlarındaki karavan sever bireylerden yardım istenmesi de olası bir durumdur.

Karavan ile Seyahate Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karavan aracı ile yolculuğa çıkılmadan önce belirli bir plan ve malzeme listesi yapılması önemlidir. Karavan içerisinde bulunan alanlara göre ihtiyaç listesi doğrultusunda eksikler giderilmelidir. Eğer kısa süreli bir karavan seyahati olacak ise pratik bir şekilde malzeme ve kişisel eşyalara yer verilmesi gerekirken, uzun süreli bir karavan seyahatinde kapsamlı malzeme ve kişisel eşyalara yer verilmesi gerekir. Karavan ile seyahate çıkmadan önce kiralık karavan fiyatları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve en doğru tercih yapılmalıdır.