Nagehan Alçı: Sanıyorum polis Gergerlioğlu’nu tutuklamak için bulunduğu kata girecek ve kendisini alacak

'Gazetecilik hayatım boyunca Gergerlioğlu kadar devletin tüm müesseselerinin aynı anda tüylerini diken diken eden başka bir siyasetçi görmedim'

Siyaset 18.03.2021 - 11:26 18.03.2021 - 11:26

HaberTürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, milletvekilliği düşürülen ve TBMM'de bekleyen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'na ilişkin olarak, "Şu satırları yazdığım saat itibariyle Ömer Faruk Bey TBMM’de beklemeye devam ediyor. HDP yönetim katında. Anayasa Mahkemesi’nin kararı gelene kadar oradan ayrılmayacağını söylüyor. Polis bulunduğu yere girebilir mi? Mevzuata baktım. Yasal bir problem yok. Sanıyorum polis Gergerlioğlu’nu tutuklamak için o kata girecek ve kendisini alacak..." dedi. 

Nagehan Alçı yazısında, "Hapse atılma önceliğinin HDP’li Kürt siyasetçilere ait olduğu HDP içinde esprili dille konuşulan bir mevzudur. Hakikaten de mevcut rejim aslında çoğunlukla HDP’li Kürtlerden daha da radikal söylemlere sahip HDP’li Türk siyasetçilere dokunmayı pek tercih etmez. Türklere karşı daha toleranslıdır sistem. Hatta HDP’li Kürt siyasetçiler özel sohbetlerinde 'Türk olmanın imtiyazı HDP içinde bile geçerli' diye şakalara malzeme bile yaparlar bunu. Fakat bu geleneği bu kez bir Türk bozdu… Hem de Sünni-dindar bir Türk. İslamcı çizgiden gelen mütedeyyin bir hekim. Ömer Faruk Gergerlioğlu…"  ifadesini kullandı. 

Alçı'nın yazısının bir bölümü şöyle: 

Gazetecilik hayatım boyunca Gergerlioğlu kadar devletin tüm müesseselerinin aynı anda tüylerini diken diken eden başka bir siyasetçi görmedim. Tamamen anti-establishment bir karakter."
Gergerlioğlu'nun, 2012 senesinde intihar eden İngiliz yönetmen Tony Scott'ın 'Enemy of the state' adlı filmini aklına getirdiğini belirten Alçı, "Esasen Tony Scott’ın abisi olan yönetmen Ridley Scott egemen sinema çevrelerinde çok daha ünlü ve itibarlıdır ama ben şahsen Tony Scott’ı çok daha stil sahibi bir sinemacı olarak görür ve radikal yönetmenlik tarzını abisinin konvansiyonel yapısından çok daha fazla beğenirim" diye yazdı.

'BU TAMAMEN GERGERLİOĞLU'NA ÖZEL BİR DURUM' 

Habertürk'ün sinema eleştirmeni Mehmet Açar'ın bu dediğini en iyi anlayacak yazarlardan biri olduğunu düşündüğünü ifade eden Alçı, "Fakat Anglo-Amerikan yüksek sinema establishment kurumlarını Tony Scott’ın dur durak bilmeyen baş döndürücü yönetmenliği hep rahatsız etti" dedi. 

Bu radikal tarzdan hoşlanmadıklarını ve Scott'ı hep yerden yere vurduklarını anlatan Alçı, "Bu süreç sonunda Tony Scott da Los Angeles’taki Vincent Thomas köprüsünün üstüne çıkarak göstere göstere intihar etti" bilgisini verdi. Alçı, yazısını şöyle noktaladı:

"Ömer Faruk Gergerlioğlu da aslında sonunun siyaseten intihar olacağını bile bile tüm establishment müesseselerini çok rahatsız eden bu faaliyetlerine devam etti. Yani O da Scott gibi göstere göstere intihar etti.

Kanaatimce eğer Gergerlioğlu’nun sosyal medya paylaşımlarından ötürü mahkum olduğu dava başka bir milletvekili için geçerli olsaydı süreç böyle işlemezdi ve milletvekilliği düşürülüp hapse atılmazdı. Bu tamamen Gergerlioğlu’na özel bir durum."

Yorumlar (2)
/****************************************//* lutfen burayı ellemeyin ozel işlemdir*//****************************************//****************************************/