Bir yurttaşın röportajda yaşadığı yoksulluğu anlatırken “Biz muz yiyemiyoruz, Suriyeliler kilo kilo yiyor” sözlerine tepki gösteren Suriyeli mülteciler muz yeme videoları çekip sosyal medyada paylaştı.

Çekilen videolar Twitter’da TT olunca, videoları çeken Suriyelilerden bazıları gözaltına alındı, sınır dışı edilecekleri açıklandı.

Evrensel’den Volkan Pekal, konuyu Adana ve Antep’te Suriyeli mültecilere sordu.

Her konuda Suriyelilerin suçlanmasının doğru olmadığını ifade eden mülteciler kendilerinin de ekonomik sorunlardan etkilendiğini, emeği ile geçinen hiç kimsenin kilo kilo muz alamadığını, alacak olsalar bu tartışmalardan dolayı manavdan muz istemeye çekindiklerini söylediler.

"TÜRKLERİN YOKSULLUĞU İLE DALGA GEÇİLİYOR" PAYLAŞIMLARI YAPILDI

Kanal Dünya isimli bir YouTube kanalında 17 Ekim’de İstanbul’un Esenler ilçesinde yapılan sokak röportajında bir Suriyeli gence yönelik, "Sen benden daha rahatsın, ben muz yiyemiyorum, kilolarca muz alıyorsunuz pazardan" şeklindeki sözleri yayımlandı.

Bu videonun ardından bazı mülteciler sosyal medya hesaplarından duruma tepki göstermek için, muz yedikleri görüntüleri paylaştı. Paylaşılan bu videolar üzerine sosyal medya üzerinden "Suriyeliler Türk halkının yoksulluğu ile dalga geçiyor" şeklinde ırkçı ifadelerin de yer aldığı paylaşımlar yapıldı. Göç İdaresi tarafından yapılan açıklamada "Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz…" söylemi sonrası sosyal medya platformlarından provokatif amaçlı muz yeme içerikli video ve paylaşım yapılmasının ardından yabancı uyruklu 7 şahıs yakalandı” denildi.

Daha sonra 11 kişinin konu ile ilgili gözaltına alındığı öğrenildi. Bu tartışmaları sorduğumuz iki mülteci genç, her konuda hedef gösterilmekten kaygılandıklarını belirterek sınır dışı işleminin ağır olacağını söyledi.

"ÖZÜR DİLEYEN GENCİN PAYLAŞIMINA BİLE DIŞLAYICI YORUMLAR YAPILDI"

Muz yeme videolarının sınır dışı etmek için bir neden olmadığını söyleyen Ahmet isimli mülteci, "Ayrıca ‘Kilo kilo muz yiyorlar’ lafı doğru değil. Zengin Suriyeli de vardır. Ama emeği ile geçinen hiç kimse kilo kilo muz yemiyor" dedi. Böyle bir suç varsa cezasının verilebileceğini ama sınır dışı edilmeleri için neden olmadığını ifade eden Ahmet, "Sosyal medyada her gün mültecilere ırkçılık yapılıyor. Bu olay üzerine Twitter’da Suriyeli bir genç özür diledi. Onun altına bile dışlayıcı yorumlar yapıldı. Bu kullanıcılara hiçbir işlem yapılmadı” dedi.

"HER KONUDA SURİYELİLERİN SUÇLANMASINDAN KAYGILIYIZ"

Olayın ilk başta mizah olarak başladığını ifade eden Ahmet, “TV’de dolar, avro, altın fiyatlarının yazdığı yere muz fiyatını da eklemişlerdi mesela. Bir başka videoda adam dükkan kirasını ‘Para yok muz vereyim’ diyerek ödüyordu. Bir de muz yeme videoları çıktı. Sonradan çok abartıldı. Ama ‘Suriyeliler kilo kilo muz alıyor, bizim yoksulluğumuzla dalga geçiyorlar’ lafı doğru değil. Bizde de pazarda meyve alan var, alamayan var. Her muz alan da zengin değil. Belki bir kilo almıyor, yarım kilo alıyor artık” dedi. Çok abartılınca kendilerinin de mahcup hissettiğini ifade eden Ahmet, “Amcamın oğlu muz almaya gidecek. Bana ‘Ahmet sen git, senin Türkçen daha iyi. Utanıyorum. Ben konuşursam dalga geçiyor sanmasınlar’ diyor. Yani biz de bu kadar sorun varken bunun konuşulmasından, her şeyde Suriyelilerin suçlanmasından kaygılıyız” dedi.

"BİZ DE GEÇİNEMİYORUZ"

Sokak röportajında “Suriyeliler kilo kilo muz yiyor” diyen vatandaşın sözleri doğruymuş, Suriyelilerin maddi durumu daha iyiymiş gibi bir algı yaratıldığını ifade eden Muhammed isimli mülteci ise “İşsizlik yüksek, elektrik, su faturaları artıyor, her şeyin fiyatı artıyor. İnsanlar pazardan eskisi kadar meyve alamıyor. Bunlar doğru ama Suriyeliler daha iyi değil. Hatta çok daha kötü olanlar var. Suriyeli diye bize düşük ücretler veriyorlar. Kiralar yüksek. İş bulamayınca geçinebilmek için İstanbul’a çalışmaya gidiyorum. Biz de vatandaşlar gibi geçinemiyoruz” dedi.