Bu yıl 28’incisi düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
 
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, özgür basın emekçilerini selamlayarak, “Aranızda olmak benim için onur ve gurudur. Apê Musa adına düzenlenen bu ödüller çok önemli bir hikaye hakikat mücadelesinde ısrarı ve özgürlük mücadelesinde inadı yaşatıyor ve yaşatacak. Apê Musa’yı ve bir kısım özgür basın şehidini tanıma fırsatım oldu. Ölüm haberlerini yüreğim yanarak aldığım bu insanlara minnet borcumuz büyüktür. Bize devrettikleri mücadeleyi yaşatmak bizim en önemli sorumluluklarımızdandır. Barış ve demokrasi mücadelesi bütün bu hikayenin en derin köklerinde yer alan hikayedir. Bütün bu emekler ve bedeller barış ve özgürlük içindi. Hakikat olmadan adalet, adalet olmadan hakikat olmaz” dedi.
 
ÖZGÜR BASININ ROLÜ ÖNEMLİ
 
Sancar, demokrasi mücadelesinde özgür basının rolüne işaret ederek, “Apê Musa hayatımda önemli yeri olan, fikirlerinden yararlandığım bir isim. Kendisinden pek çok hikayeyi büyük bir heyecanla dinlediğim bu değerli bilgeyi bir kez daha anmak istiyorum. İyi ki yaşadı ve bizlere bu yolu gösterdi. Özgür basın bugün en ağır şartlarda hakikat mücadelesini yürütmeye devam ediyor. Savaşların ilk büyük kurbanı hakikattir. Dolayısıyla eğer barışa ulaşmak istiyorsak mutlaka hakikate gitmek ve asla vazgeçmemek zorundayız. Hedefimiz barış içinde eşit ortak bir yaşamdır. Buna en büyük katkıyı özgür basın emekçileri yapıyor. Bu nedenle savaş politikalarıyla kendini var eden iktidara, savaş üzerinden kendini var eden bütün baronlara, savaş dilini kışkırtanlara tekrar söylüyoruz. Karşınızda özgür basın ordusu var, en büyük hedefleri hakikattir. Kürt sorununda çözümün yolunun nereden gittiğini biliyoruz. Bunun yolu diyalog ve müzakerelerdir. Her bir adımında özgür basının rolünü kimsenin aklından çıkarmaması gerekir. Bu yol hepimizin yoludur. Bu yolda bize değerli miras bırakan başta Apê Musa olmak üzere tüm şehitlere minnet borçluyuz. Bu mirası devralan tüm özgür basın emekçileri, aşk olsun size” ifadelerini kullandı.
 
İMAMOĞLU’NDAN MESAJ
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da törene bir mesaj gönderdi. İmamoğlu’nun mesajı şöyle: “Anadolu coğrafyamızın yetiştirdiği çok kıymetli aydınlarımızdan olan Musa Anter’i katledilişinin 29’uncu yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Faillerinin en kısa sürede yakalanmasını tüm kalbimle diliyorum. Ülkemizde ve tüm dünyada adaletin, demokrasinin barış ve kardeşliğin hüküm sürdüğü günlerin özlemi ile tüm katılımcıları saygı ve sevgiyle kucaklıyorum.”
 
ONUR ÖDÜLÜ ŞENYAŞAR AİLESİNE
 
Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde Onur Ödülü AKP’li Halil Yıldız ve akrabaları tarafından 3 ferdi katledilen Şenyaşar ailesine verildi. Emine Şenyaşar, hastalıkları nedeniyle gelemediği için görüntülü bir mesaj gönderdi. Şenyaşar mesajında “Çocuklarımı ve eşimi katlettiler. Adaletin peşindeyim. Ankara’ya da İstanbul’a Gaziantep’e, Diyarbakır’a gittim. Ama adalet yok. Adliye binasını kazıdım ama adalet bulamadım. Ailemi yok ettiler. Gazetecilerden bu mücadelemize destek olmalarını istiyorum” ifadelerini kullandı.  
 
Onur ödülünü Şenyaşar ailesi adına Özgürlük için Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi üyesi Arzu Eylem Kayaoğlu ve Mehmet Ali Kahraman aldı. Kayaoğlu ve Kahraman’a ödülü HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar verdi. Sancar, Şenyaşar ailesinin çok onurlu bir mücadele yürüttüğünü ifade ederek, her koşulda destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.
 
Kayaoğlu, basın emekçilerini selamlayarak, “Şenyaşar ailesi ödülü bizim almamızı istedi. Bu bizim için çok anlamlı bir duygu. Adalet mücadelesi yürüten herkesin yanında olmaya devam edeceğimizin sözünü veriyoruz” diye konuştu.
 
TÜRKÇE HABER DALI
 
Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri “Türkçe Haber” dalında birincilik ödülü  "Valilik ‘Nefes darlığından öldü’ demişti: Kulaklarından ve gözlerinden kan gelmiş" başlıklı haberiyle Canan Coşkun’a verildi. Coşkun’a ödülünü HDK Eşsözcüsü Esengül Demir verdi. 
 
Ardından “Türkçe Haber” dalında Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Mezopotamya Ajansı Muhabiri Diren Yurtsever ve Birgün gazetesi Editörü Gökay Başcan ödüllerini aldı.
 
  KÜRTÇE HABER DALI
 
“Kürtçe Haber” dalında "Ji rûpelên dîrokê 2 stran û helbesteke derbarê kurdan de" başlıklı haberiyle birinciliği layık görülen Mezopotamya Ajansı Muhabiri Kadrî Esen ödülünü aldı.

Kürtçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü'ne "Lutfiye Gokkan ji bo me hem rêber hem mamoste hem jî dayik bû" başlıklı haberiyle layık görülen Sema Çağlak'a ödülünü Adana’da katledilen Özgür Gündem gazetesi dağıtımcısı Kadri Bağdu’nun eşi Şemse Bağdu verdi. 
 
KADIN HABERCİLİĞİ ÖDÜLLERİ
 
Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında “Ankara’da 35 sağlık kurumundan yalnızca 7’si kürtaj yapıyor” başlıklı haberiyle birincilik ödülüne layık görülen Öznur Değer, ödülünü İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’den aldı.

Daha sonra Kadın Haberciliği Jüri Özel Ödülüne layık görülen Medine Mamedoğlu ve Derya Ren ödüllerini aldı. 

Ren’in ödülünü ise Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü Ayşe Güney verdi. 
 
KARİKATÜR DALI
 
Karikatür dalında birincilik ödülleri Musa Keklik ve Fahriye Çıtaklı arasında paylaştırılmıştı. Çıtaklı’nın ödülünü KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik verdi.

Karikatür Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen Sait Munzur da törene katılamadığı için onun yerine Cansu İşlek aldı. 

Kaynak: MA