Gazeteci Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şangay Zirvesi’nde Avrasya liderleriyle çekilmiş fotoğrafın iki şekilde yorumlanabileceğini söyledi; “Birincisi Türkiye’nin önünde açılan bir siyasi fırsat penceresi yorumu, ikincisiyse pek parlak değil” dedi.

“Bu fotoğraf bir karşı-denge fotoğrafı” diyen Yetkin, “Bu fotoğraf aynı zamanda serbest seçimler, bağımsız mahkemeler ve ifade özgürlüğü kavramlarının da karşı-dengesi gibi” yorumunu yaptı. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü'nün basın ve ifade özgürlüğü göstergesinde 149’uncu sırada; Hindistan 150, Rusya 155, Pakistan 157, Çin 175, İran 178 olduğu bilgisini aktardı.

Zirveye ilişkin “Erdoğan istediklerinin ne kadarını alacak?” sorusunu gündeme getiren Yetkin, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin ‘diyalog ortağı’ olduğu Şangay Zirvesine özel davetli olarak katılan Erdoğan için zirvenin en önemli konuşması Putin’le olan. Erdoğan Ukrayna savaşında tahıl anlaşmasını bağladıktan sonra iki ülkeyi barıştıran taraf da olmak istiyor. Diğer yandan savaşın kolay bitmeyeceğini artık Erdoğan da kabul ediyor. Rusya endişe edildiği gibi Ukrayna’ya topyekûn saldırıya geçer ve NATO (tabii ki Türkiye’nin de oyuyla) askeri karşılık kararı alırsa, hava bu sohbet fotoğrafındaki kadar hoş olmayacaktır.”

Erdoğan’ın sonrasında BM Genel Kurulu’na katılacağını da hatırlatan Yetkin, ABD Başkanı Joe Biden’la görüşme ihtimaline ilişkin olarak da, “Bu fotoğraftan sonra, araya nüfuzlu dostlar da girerse görüşmez mi dersiniz?” sorusunu gündeme getirdi.