Munzur Üniversitesi öğrencileri, yaşadıkları barınma sorunlarına dikkati çekmek amacıyla rektörlük binasına yürüdü.
 
Munzur Üniversitesi öğrencileri, yaşadıkları barınma sorununa tepki çekmek amacıyla üniversite yemekhanesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Boyun eğme haklarına sahip çık”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Munzur uyuma öğrencine sahip çık” sloganları atıldı. Öğrenciler adına açıklama yapan Damla Çınar, Türkiye’de olduğu gibi Munzur Üniversitesi öğrencilerinin de barınma sorunu yaşadığını belirterek, yurtlarda yer olmaması nedeniyle yedek öğrencilerin apar topar yurtlardan çıkarıldığını söyledi.

‘YÖNETİM KRİZİ’

Üniversitede açılan ek kontenjanlarla birlikte barınma sorunun daha da artacağını kaydeden Çınar, “Bu sorun özünde Munzur Üniversitesi rektörünün plansız bir biçimde kentin gerçeklerinden habersizmiş gibi sürekli olarak kontenjan arttırmaya büyüme ve gelişme olarak gören anlayışından kaynaklı bir yönetim krizidir” dedi. Yaşanan barınma krizine karşı kampüste yapılan konutların öğrencilere tahsis edilmesi talebinde bulunduklarını ifade eden Çınar, “Rektörlüğün öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim için harekete geçmesi ve Dersim halkının öğrencilere destek olmaya ve sahip çıkmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

REKTÖRLÜK BİNASINA YÜRÜYÜŞ

Yapılan basın açıklamasının ardından öğrenciler, slogan ve alkışlarla rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçti. Rektörlük binasına gelen öğrenciler, “rektör dışarı, öğrenciler burada” sloganı attı.  Rektörlük önünde bir süre oturma eylemi gerçekleştiren öğrenciler, rektörün kendileri ile görüşmemesi üzerine rektörlük kapısına yöneldi. Polis ve özel güvenlikçiler tarafından önleri kapatılan öğrenciler, Rektör Ubeyde İpek ile görüşmeden bina önünden ayrılmayacakları belirtti. Birkaç öğrenci ile makam odasında görüşmek isteyen rektörlüğün talebini kabul etmeyen öğrenciler, “Ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganı attı. Ardından öğrencilerle görüşmeyi kabul eden rektör İpek, aşağı indi.  

‘REKTÖR'E İSTİFA ÇAĞRISI’

Öğrencilerin barınma soruna dair çözüm sunmak yerine üniversitenin peyzajı hakkında konuşan ve en güzel kampüse sahip olduklarını ifade eden rektör İpek’e öğrenciler, “bunlar bizim sorunumuz değil, propaganda yapmayın” diyerek tepki gösterdi. Öğrencilerin barınma sorununa ilişkin herhangi bir çözüm önerisi sunamayan rektör İpek, öğrencilerce yuhalanınca konuşmasını kesip makamına çıktı. Rektörün gitmesine tepki gösteren öğrenciler, alkışlar eşliğinde “rektör istifa” sloganı atarak rektörlük binasından ayrıldı.