Halkların Köprüsü Derneği tarafından düzenlenen 2'nci İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali son gün yapılan film gösterimleri ve söyleşilerinin ardından sona erdi. Halkların Köprüsü Derneği tarafından düzenlenen 2’nci İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali son gününde Alsancak Fransız Kültür Merkezi'nde devam etti. Gün boyunca devam eden etkinlikte film gösterimleri ve filmlerin yönetmenleriyle söyleşiler gerçekleştirildi. Bugünkü gösterimlerde “Penaber”, “Göçün  8 Şiiri”, “ Küllerinden Doğmak” belgeselleri yer aldı. Filmlerin gösterimlerinin ardından yönetmenlerle söyleşiler gerçekleştirildi. 
 
Suriye’deki iç savaşta eşini kaybettikten sonra küçük kızıyla İstanbul’a göç etmek zorunda kalan bir kadının, geçmişteki hatıralarına tutunmaya çalışmalarını konu alan "Penaber" filmine ilişkin konuşan Yönetmen Ramazan Kılıç, filmin yapımı ile ilgili süreci anlattı. Üniversite yıllarında da mültecilerle ilgili film yaptığını söyleyen Kılıç,  "Fotoğraf makinasını kullanmak hep aklımda vardı. Fotoğraf makinasıyla bir hikaye yapmayı düşündüm. Proje tasarımı üzerine düşünürken beş fotoğraf karesinde de insanların geçmişte yaşadıkları anı fotoğrafladık ve filme koyduk. Sokakta bir  mülteci ailenin  çöpten yediği yemekten dolayı zehirlendiklerini görmüştüm. Bu olay beni etkiledi. Filmi yaparken ajitasyona girmemeye çalıştım. Mülteci meselesi çok hassas bir meseledir” ifadelerini kullandı. 

ÇERKEZ BELGESELİ

Küllerinden Doğmak belgeseli de festivalin son gösterimlerinden biri oldu. Gösterim sonrası filmin yönetmeni Enis Rıza Çerkez halkını, yaşamlarını ve yaşadıkları zorlukları konu alan belgeseline ilişkin konuştu. Belgesel çekim sürecinde Çerkesleştiklerini dile getiren Rıza, "Çerkes toplumu çok örgütlü bir toplum. Kamera arkasını anlatmak istiyorum. Çekim yaparken arkadaşlara bir şey söyleyemeye gidiyorum herkes ayağa kalkıyor. Otururken yine ayağa kalkıyorlar. Binlerce kilometre yol kat ettik ve söyleşiler yaptık. Çok hızlı bir biçimde bu belgesel bitti" dedi.
 
Festival, Moskova’da mülteci olarak yaşayan ve aldığı borcu ödemek içi zorlu bir mücadele veren genç bir kadının hikayesini anlatan Ayka filminin gösterimi ile son buldu.