Mükemmel Sahtekârlık = Erkeklik

Bir arkadaşım evine davet ediyor. Eşim, o ve onun eşi. Kadın arkadaş ile içeride biraz yalnız kalıyoruz. Daha dün gece eşinden şiddet gördüğünü anlatıyor. ‘Bakma güldüğüme, çok kırgınım, çok umutsuzum.’ diyor. İçeri kahkaha ata ata eşi geliyor ‘Hayatım çay içsek mi?’ diyor gayet şirin bir sesle. Kalakalıyorum öylece.

Derneğimize gelen başvurucu bir kadın arkadaş eşi tarafından sadakatsizliğe maruz kaldığını, sürekli ona tonlarca hakaret ettiğini, dövdüğünü, terk etmekle tehdit ettiğini anlatıyor. Yaşadıkları üzerine detaylıca konuşuyoruz, neler yapılabilir üzerinden tartışıyoruz. Kadın gidiyor. Aradan birkaç hafta geçiyor, bir araba yanımda duruyor içinden neşeli bir kadın sesi ‘nereye Zozan? Gel bırakalım yürüme!’ diyor. Eğilip bakıyorum o kadın!. Tanıştırayım eşim diyor. Eşi dünyanın en iyi insanıymış edasıyla ‘Adınızı çok duydum Zozan hanım. Çok memnun oldum tanıştığıma. Buyrun bırakalım sizi gideceğiniz yere.’ diyor kibar kibar.

‘Kocam çok iyi kazanıyor. Ama bana hiç para vermiyor. Ne zaman istesem azar işitiyorum. Sadece eve misafir geldiğinde bana para veriyor. O da hep az veriyor. Çalışmama da izin vermiyor.’ diyor düşünceli ve ağlamaklı bir sesle. Gözleri dalıp dalıp gidiyor. Uzun uzun yaşadığı bu ekonomik ve psikolojik şiddet hakkında konuşuyoruz. Uzun bir aradan sonra sokakta eşi ile karşılaşıyorum. ‘oooo Zozancım öğle yemeği yedin mi? Buyur katıl bize arkadaşlarla yemek yiyeceğiz. Misafirim ol.’ diyor cömert!! bir  ses tonuyla.  Bu ses tonuna sahip adam benim tanıdığım kadına aynı ses tonunu asla kullanmıyor.

‘Bana evliliğimizin ikinci yılından beri ‘seni seviyorum’ demedi. Bana bir gün ilgi göstermiyor. Saçımı boyuyorum onu bile fark etmiyor. Eve gelir gelmez yemek yiyor, televizyon karşısına geçiyor. Nasılsın? Ne yaptın bugün? bile sormuyor. Yaptığım yemekleri yiyor ‘nasıl olmuş?’ diye soruyorum ‘Eh’ diyip içeri gidiyor.’ diye konuşurken telefon çalıyor. Telefondakine ‘Tam da senden bahsediyorduk, Zozan ile konuşuyorduk o da seni soruyordu diyor. Bana göz kırparak. Bana selam ve sevgilerini iletiyor, benim ve ailemin nasıl olduğumu soruyor uzun uzun.

Arıyorum. 8 Martta eğleneceğiz sen de gel diyorum. ‘Benimki ile aramız limoni. Çok kıskanç biliyorsun. Hiç muhatap olmak istemiyorum. Gündüz eyleme gelirim ama gece gelsem sonra bir dolu lafını işiteceğim. Hiç çekecek durumda değilim.’ diyor. Bahsettiği kocası da gayet politik, kadın hakları konusunda mangalda kül bırakmayan bir devrimci!!

‘Çocukların dershane parasını hep geç ödüyor. Her aybaşı başıma ağrılar giriyor. Çocuğum mahcup olsun istemiyorum dershanede. Parası olmasa hadi neyse. Kredi kartı ekstrelerine bakıyorum kendisine aldığı elbiseler hep marka hep çok pahalı ama bana gelince yok.’ diyor. Düşünüyorum da evet tanıdığım en şık adamlardan biri eşi.

Arıyorum sesi kötü geliyor. Bir şey mi oldu diyorum. ‘Dayanamıyorum artık. İntihar etmek istiyorum. Bıktım hakaretlerinden. Her gün beni incitecek laflar ediyor. Deli diyor, aptal diyor bana.’ Geleyim mi yanına nerdesin diyorum ve hemen yanına gidiyorum. Harap olmuş bir şekilde karşılıyor beni. ‘Terk edeceğim diyor ama çocuklarım için kalıyorum. Kaç yaşıma geldim artık bu yaşımda dayanamıyorum söylediklerine.’ diyor ve hıçkıra hıçkıra ağlıyor. Saatlerce konuşuyoruz. Sakinleşiyor. Kocasının sosyal medyadaki paylaşımlarına bakıyorum, demokrasi, özgürlük, kadın hakları üzerine mangalda kül bırakmayan paylaşım ve yorumları var.

Herkese sahtekar olduğunu söylemek istiyorum.

Herkese birer işkenceci olduğunu söylemek istiyorum.

Yukarıdaki tanıdığım kadın arkadaşların hepsi pasif direnişçiler. Evlerinde direniyorlar ama direndikçe hem güçleniyorlar, hem de yaşamları parmakları arasından kayıp gidiyor. Kime karşı pasif direniş sergiliyorlar? Gandhi gibi devrimin, bağımsızlığın en zor olan yöntemini seçmiş kadınlar.

Bu kadınların kocaları ile de konuşun hepsi bir numaralı demokrat, hepsi bir numaralı yurtsever!, hepsi kadın hakları konusunda mastır yapmış gibi teorik söylemler geliştiren adamlar. Kadının konuşmayacağından o kadar emin ki, ya da kadın anlatsa bile yaptığı şiddeti haklı göstermede o kadar mücadeleci ki şaşıp kalırsınız.

Bunun son kitlesel örneğini 14 Mart günü Van Cumhuriyet caddesinde eşini silahla yaralayan adama karşı yapılmak istenen linç girişiminde gördük. O kadar erkek sokakta kadınlar taciz edilirken, anneleri dayak yerken, kız kardeşleri erken yaşta zorla evlendirilirken, kız kardeşlerinden önce yemek sofrasına oturup yemeğin en güzelini yerken, hatta kadınlar yanlarında orospu diye yaftalanırken, her iki cümleden biri kadınlar üzerinden küfür etmek iken,  ‘ağam, paşam’ diye pohpohlanırken, günde 3 kadın katledilirken susan adamlar birden bire eşini öldürmek isteyen bir adamı linç etmeye kalkışıyorlar.

Hiçbir erkek masum değildir. Hiçbir erkek başka bir erkeği yargılayacak kadar masum değildir.

İç yüzünüzü iyi bilen biz kadınlar bunu yemeyiz. ‘İçeride’ nasıl başka ‘dışarıda’ nasıl başka olduğunuzu biz çok iyi biliriz.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevdihan Yiğitsoy
Sevdihan Yiğitsoy - 4 yıl Önce

yazdıklarınıza tamamen katılıyorum..harika bir yazı olmuş...:)

Bahri
Bahri - 4 yıl Önce

Evet Zozan hanım;erkeklerin çoğu yalancı ve düzenbazdır.
ama kadınların kaç yüzü olduğunu da bilmen lazım.lüks bir hayat sunan erkeklerin bütün dalaverelerine göz yumduklarını şehirli olsun,köylü olsun kadınların çoğunda gördüm. Aslında hepimiz cehennemliğiz de cennetten bahsetmeyi seviyoruz. Aslında kadın-erkek hepimiz yalancı olmazsak her gün herkesin ağzından "ben dürüstüm" sözcükleri dökülmez. Sevgili Zozan hanım yazılacak çok konu var da...Kalemine hayranım.

Selcuk
Selcuk - 4 yıl Önce

bu sahtekar erkeklerin yanında hep sahtekar kadınlar var benim anladığım...

Sami
Sami - 4 yıl Önce

pardon , siz kimsinizki beni o içi kokuşmuş adamla bir tutuyorsunuz? böyle bir genelleme olamaz. asıl mükemmel sahtekarlığı şuan siz yapıyorsunuz.

Devrim
Devrim - 4 yıl Önce

hep sorunlu olan erkekler tanidigin icin.. Butun erkeklere ayni goz bakiyorsun..

Tahsin
Tahsin - 4 yıl Önce

Sizler varsa sizler, yan gelib yatiyorsunuz, ancak Po.. Büyütüyorsunuz Oglunuzun nasil yetismesi icin kafa yormuyorsunuz sonrada Erkekler suclu oluyor, yok Efendim öyle yagma... Ne kadar köfte o kadar ekmek ( her Anneyi kasdetmiyorum, Sözüm sorumsuz Annelere)

Ah ah
Ah ah - 4 yıl Önce

Insan turu olarak, niye her seyi kendimize atfetme ihtiyaci duyuyoruz? Zozan hanim bazi erkeklerden bahsetmis, evet sonunda bir genelleme de yapmis ama kendini o genellemedeki erkeklerle bir tutup "ben farkliyim, bana nasil oyle dersin" demenin ne manasi var? Ben ustume alinmiyorum cunku oyle biri degilim, ama o tarzda pek cok erkek oldugunun da bilincindeyim. Zozan hanimin da bahsettigi gibi, bunlarin disarida modern, evde ilkel olanlari ic bulandirici.

gulnihal can
gulnihal can - 4 yıl Önce

Ben bir bayan olarak soylediginiz yazdiginiz seylere cok karsiyim! Bayanlari dinsizlestiriyorsunuz! Bunu soyleyen kadinlarda yalanci samimiyetsiz sadece erkekler degil! Kadın erkek cogu konuda bir olamaz olmamali!


Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>