Muharrem İnce'nin İlk Turda Alacağı Oy Önemli

Seçimlere dair kesin olan tek şey büyük bir belirsizlik. Anket firmaları birbirinden çok farklı oy oranları açıklıyor. Ayrıca firmalar "24 Haziran'da hangi ittifaka oy vereceksiniz?" sorusuna dahi cevap alamıyor, halk oyunun rengini belli etmek istemiyor. Anket firmaları birer manipülasyon aracı vazifesi görüyor. Çoğu anket firması parayı kim çok verirse ona seçimi kazandırıyor. Bu nedenle anketleri boş verin. Meydanlar gelmekte olanı bas bas bağırıyor.

Bu seçim diğerlerinden çok farklı. Türkiye'de bugüne kadar yapılan seçimler genel ya da yerel seçimdi ve seçmen oyunu bir parti için kullanıyordu, Meclis'te yeterli milletvekili sayısına ulaşan partinin lideri Başbakan oluyordu. Şimdi ise Başbakan yok, Meclis ve Cumhurbaşkanı var. Örneğin bir AKP seçmeni Meclis için eski partisi Saadet'e, Cumhurbaşkanlığı için karizmatik lider olarak gördüğü Recep Tayyip Erdoğan'a oy verebilir. Ya da MHP'nin iktidara gelemeyeceğini anlayan bu nedenle AKP'ye oy veren eski MHP seçmeni MHP'nin AKP ile iktidar ortağı olduğu düşüncesi ile tekrar partisine dönebilir. Ya da bir HDP seçmeni HDP'ye oy verip Cumhurbaşkanlığı için Muharrem İnce'ye oy verebilir.

Parti sadakatinin çok zayıfladığı, partilerin siyasi kimliklerinin silikleştiği, insanların liderin kişisel özelliklerinden etkilenerek oy kullandığı bir dönemden geçiyoruz. Artık parti liderleri %50'ye ulaşmak için her kesime yeşil ışık yakmak zorunda. Bu zamana kadar AKP'nin ezici üstünlüğü normaldi. Çünkü Tayyip Erdoğan karşısında güçlü lider portresi çizen isim yoktu. Kürt siyasi hareketi Selahattin Demirtaş'ın kişisel siyasi vasfı ile HDP oldu, HDP büyük bir yükseliş yaşadı, bu yükselişini sabitledi. Muharrem İnce çok güçlü ve karizmatik bir politikacı olarak çıktı ve CHP'de Demirtaş etkisi yarattı. Temel Karamollaoğlu ve Meral Akşener sağ kesime hitap eden liderler olarak AKP ve MHP seçmeninde etki yarattı.

24 Haziran günü en önemli nokta HDP'nin barajı geçmesi, HDP'nin baraj altı kaldığı bir seçim muhalefet kanadında büyük bir ümitsizlik oluşturur, Cumhur İttifakı tek başına Meclis'te çoğunluğu ele geçirir.

Erdoğan'ın karşısına 2.Tur için çıkacak aday Muharrem İnce'dir. Muharrem İnce'nin ilk turda beklenenin üstünde oy alarak Tayyip Erdoğan'ın karşısına güçlü çıkması AKP seçmeninde büyük bir hayal kırıklığı yaratır. 1.Tur sonuçları bile zafer görüntüsü çizer. 2.Turun kaybedileceği ve Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı seçileceği düşünülür. AKP içinde psikolojik olarak büyük bir hayal kırıklığı oluşturur. AKP'de dağılmaları başlatır. Bu durum Muharrem İnce'ye güç verir, CHP seçmeni 2.Tur için sandıklara yüksek katılım gösterir. 2.Turda Muharrem İnce Cumhurbaşkanı olabilir. 2.Turda Muharrem İnce etrafında birleşmeyi beklemeye hiç gerek yok. Bu yüzden ilk turda 1 oy partine 1 oy Muharrem İnce'ye ver.

Erdoğan’ın ilk turda maksimum %42-43 bandında kalması da çok önemli. Toplum, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmak için çok az oya ihtiyaç duyacağı algısına kapılmamalı. Makas açık olmalı. Kapanmasının zor olduğunu düşünmeli ve dalgaya doğru (Muharrem İnce) yönelmeye başlamalı. Muharrem İnce’nin ilk turda %30 psikolojik eşiğini geçmesi bu açıdan hayati önem taşıyor. Toplumda "Muharrem İnce galiba ikinci turda kazanacak" düşüncesi yerleşmeli. Bu açıdan Muharrem İnce’ye verilecek her bir oy çok önemli. Muharrem İnce kazanırsa CHP, İYİ Parti, SAADET ve HDP seçmeni sayesinde kazanır. Muharrem İnce kazanırsa nasıl kazandığını unutmaz. Unutursa bir daha kazanamaz.

YORUM EKLE