Rusya'da savcı, muhalif siyasetçi İlya Yaşin'in "Rusya ordusu ve onun Ukrayna'daki özel operasyonu hakkında sahte bilgi yaydığı" gerekçesiyle 9 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi. 

5 Aralık'ta yapılan son duruşmaya, Yaşin'in yaptığı "sanığın son sözü" konuşması damga vurdu. Cezaevine de girse "susturulamayacağını" söyleyen Yaşin'in konuşması Mediazona tarafından yayımlandı ve Rusya'da en çok konuşulanlar arasına girdi. Yaşin, Ukrayna'da Kiev çevresinde Rus ordusunun yaptığı katliam hakkındaki söylemleri sebebiyle gözaltına alınmıştı. Kararın çarşamba günü açıklanması bekleniyor. 

Yaşin'in konuşması şöyle...

"Sanığın son sözü" denmesi bana oldukça kasvetli geliyor. Sanki  ağzım dikilecek ve sonsuza kadar konuşmam yasaklanacakmış gibi hissettiriyor bu söz bana. Zaten sessiz kalmam istendiği için toplumdan soyutlandım. Sessiz kalmamı istedikleri için beni toplumdan soyutladılar. Bütün mesele bu. Söz veriyorum ki yaşadığım sürece bu olmayacak. Benim görevim doğruları söylemek. Parmaklıklar arkasında bile gerçeği söylemekten vazgeçmeyeceğim. Klasik eserde de denildiği gibi: "Yalan, kölelerin dinidir. 

Sayın yargıç bu davayı yürütme şeklinizi gerçekten takdir ediyorum. Açık bir yargı süreci yürüttünüz. Benim konuşmama ve avukatlarımın çalışmasına engel olmadınız. Rus adaletinin bitik halinde canlı duruyorsunuz. 

Açıkçası yargıç Oksana Ivanovna, bana alışılmadık bir izlenim verdiniz. İktidara fayda için işleyen bu sistemin dişlisisiniz ama ben yaşayan bir insan görüyorum. Akşam cübbenizi çıkarıp, belki de annemin peynir aldığı dükkana gideceksiniz. 

Biliyorsunuz Oksana Ivanovna, benim bir prensibim var: Sonuç ne olursa olsun yapmam gerekeni yaparım. Rusya saldırdığında ne yapmam gerektiğinden bir an bile şüphe duymadım. Bu savaşta kaç kişinin öldüğü, kaç kişinin zarar gördüğü benim fiziksel olarak acı hissetmeme sebep oldu. 

Yemin ederim hiç pişman değilim. Kaçabilirdim, susabilirdim; ama yapmam gerekeni yaptım. Dürüst bir insan olarak demir parmaklıklar ardında 10 yıl geçirmek, benim adıma yapıldığı söylenen şeyler sebebiyle sessizce utanç duymaktan daha iyidir!

Savcımız tarafından temsil edilen Vladimir Putin'e dönmek istiyorum. Vladimir Vladimirovich, 24 Şubat'ta ne kadar büyük bir hata yaptığınızı kendiniz anlıyorsunuz. Ordumuz çiçeklerle karşılanmıyor; ona işgalci deniyor. 

Halep'te Kürt mahallesi Şeyh Maksud'da 5 katlı bina çöktü: En az 11 ölü Halep'te Kürt mahallesi Şeyh Maksud'da 5 katlı bina çöktü: En az 11 ölü

Ölüm ve yıkım! Sadece Ukraynalılarla değil, soydaşlarınızla da savaşıyorsunuz, yüz binlerce Rus'u cehenneme gönderiyorsunuz, bunlar sizin için sütunlardaki rakamlar, ama birçok aile için bu dayanılmaz bir durum; eşini, babasını, evladını kaybetmenin acısı!

Yüz binlerce vatandaşımız öldürüp, öldürülmek istemediği için vatanını terk etti.İnsanlar sizden kaçıyor Sayın Devlet Başkanı. Ülkeyi soktuğunuz savaş durumundan döndürün. Böyle bir politikanın ülkemizi çoktan çökerttiğini unuttunuz mu?

Sizi Vladimir Vladimirovich, bu savaşı derhal durdurmaya çağırıyorum. Askerlerinizi Ukrayna topraklarından çekin ve barış görüşmelerine başlayın. 

Son olarak bu aylar boyunca süreci takip eden ve bana destek olanlara seslenmek istiyorum. Arkadaşlar mahkeme ne karar verirse versin bu sizi vazgeçirmesin. Şu anda bunun sizin için ne kadar zor olduğunu anlıyorum. Bir güçsüzlük, umutsuzluk duygusuyla eziyet çekiyorsunuz ama pes etmemelisin.

Umutsuzluğa kapılmayın. Burası bizim ülkemiz. Onların değil. Uğruna mücadele edilmeyi hak ediyor. Cesur ol, kötülükten geri adım atma ve diren. Birbiriniz için ayağa kalkın. Düşündüğümüzden, inandırıldığımızdan daha fazlayız.

Benim için endişelenmeyin. Bütün bu sınavlara katlanacağıma, şikayet etmeyeceğime ve bu yolu onurla yürüyeceğime söz veriyorum. Ve siz de iyimser kalacağınıza ve gülümsemeye devam edeceğinize söz vermelisiniz.

İnanın bana, Rusya özgür ve mutlu olacak!

Kaynak: T24