Suikast, İdlib'in güneyindeki Kafranbel'de gerçekleştirildi

Suriye'de hem Devlet Başkanı Beşşar Esad'â, hem de cihatçı milislere muhalif kimliğiyle öne çıkan tanınmış gazeteci-aktivist Raed Fares öldürüldü. Suikast, İdlib'in güneyindeki Kafranbel'de gerçekleştirildi.

Gözden kaçırmayın

AB Komisyonu'ndan "büyük gözaltı" girişimi AB Komisyonu'ndan "büyük gözaltı" girişimi

Suriye’deki halk ayaklanmasının henüz iç savaşa dönüşmediği günlerde hazırladığı pankartlarla dünyanın dikkatini çeken, sonrasında memleketi İdlib’deki cihatçı gruplara da muhalefet eden tanınmış gazeteci ve insan hakları savunucusu Raed Fares öldürüldü. Fares’in, aktivist Hammoud al-Juneid’le birlikte İdlib’in güneyindeki Kafranbel’de kimliği bilinmeyen kişiler tarafından vurulduğu belirtiliyor.

Suikastı kimin düzenlediği bilinmemekle beraber, Tahrir el Şam’ın (El Nusra) ismi geçiyor. Gazete Duvar'daki habere göre, iki aktivist yolda yürürken yanlarında duran bir kamyonetten ateş açılması sonucu öldü.

HEM ESAD’A, HEM CİHATÇILARA MUHALİFTİ

2011’de Esad'ı, müttefiki İran’ı, Batılı güçleri ve cihatçı militanları eleştiren pankartlarıyla sosyal medya üzerinden dünya çapında tanınırlık kazanmıştı. Bu dönemde Kafranbel’deki protestoları belgelemiş, başka ülkelerden gazetecilerin giremediği yerlerde çektiği fotoğraf ve görüntülerle tanınmıştı. 2013’te de başka aktivistlerle birlikte Radyo Fresh isimli, bağımsız yayın yapan bir radyo kanalı kurmuştu.

Fares 2014 yılında IŞİD tarafından göğsünden vurularak yaralanmıştı. Suriyeli aktivist, hem hükümet bombardımanlarının hedefi olduğunu, hem de cihatçıların kendisini birkaç kez kaçırıp işkence ettiğini anlatmıştı. 2017’de ise Tahrir el Şam Fares’in radyo kanalının müzik yayınlamasını engellemeye kalkışmış, Fares de yayına hayvan sesleri vermişti.

Suriyeli aktivist haziran ayında Washington Post için kaleme aldığı bir makaledeyse, “Terörist gruplar ve rejim bizi doğrudan tehdit olarak görüyor” demişti.

Fares ile birlikte öldürülen Juneid ise Radio Fresh için fotoğrafçılık yapıyordu.