Muhalefet partilerine mensup siyasiler, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın istifasını ve yerine Nureddin Nebati’nin atanmasına ve hükümetin ekonomi yönetimine tepki gösterdi.

Bazı parti yöneticileri ve milletvekilleri, sosyal medya paylaşımlarında değerlendirmelerde bulundu.

CHP Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, "13 ayda 3. Hazine ve Maliye Bakanı atandı. Erdoğan Şahsım Hükümetinin ekonomide yarattığı krize artık bakan ve bürokrat dayanmıyor. Erdoğan bakan ve bürokrat yemeyi bıraksın, sebebi olduğu krizin sorumluluğunu üstlensin. Çünkü 'Erdoğan sebep, ekonomik kriz sonuçtur” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Faiz sebep, enflasyon sonuç" bir kişiyi daha koltuğundan etti. Lütfi Elvan da Başkanlık Sistemine özgü bir gece kararnamesiyle görevden alındı. Hep söyledik: Yüz tane Bakan, bin tane MB Başkanı da değişse bu zihniyetle ekonominin gideceği tek yer uçurumdur” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın affı kabul edilmiş. Yerine Nurettin Nebati atanmış. Türkiye ekonomisinin tabutuna bir çivi daha çakıldı" diye yazdı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Görevden af’ talebi kabul edilen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yerine Nureddin Nebati atandı. ‘İstikrar’ desen var!” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan: Yeni atanan ekonomi bakanının ekonomi eğitimi yok. Buna gerek de yok. “Faiz sebep, enflasyon sonuç” demen yeterli. Bu ekonomi cahilleriyle bunlar daha iyi günlerimiz” diye konuştu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Beklenen oldu! Sanırım Durmuş Yılmaz'ın sözleri istifanın 2 hafta geç açıklanmasıyla sonuçlandı, beklenen gelişmeydi! Havuz medyası buna nasıl kılıf bulacak, düşünsünler!!! Akıl dışı faiz politikasının sonucu bu! Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevinden istifa etti” dedi.