İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun metamfetamin salgınına dair açıklama yapan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ait "ses kaydı" olduğunu ima etmesi, muhalefetin dinlendiği tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Diken’den Altan Sancar'a konuşan muhalefet partilerinden isimlere göre siyasetçilerin telefonları dinleniyor. Siyasetçiler dinlendikleri konusunda şüphe duymuyor. Son dönemde ise normal arama yerine uygulamalar aracılığıyla aramalar yaygınlaşmaya başladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün ve partinin kurucular kurulu üyesi Yavuz Değirmenci ve TİP Milletvekili Ahmet Şık muhalefet ve gazetecilerin dinlendiğini, vatandaşlarda da ‘dinlenme kaygısı’nın oluştuğunu söyledi.

Gelecek Partili Üstün, ayrıca ‘altılı masa’nın toplantıları öncesi ‘böcek’ arandığını, toplantıların yoldan uzak düzenlenmeye çalışıldığını söyledi. Şık ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘AKP’li isimleri dinlediğini’ söyledi.

‘ÜSTÜN: ÜST DÜZEY AKP'Lİ DİNLENDİĞİMİZİ SÖYLEDİ

Üstün, kendilerine ‘AKP içinden bir kurmayın bilgi verdiğini ve telefonlarının dinlendiğini bildiklerini’ söyleyerek şöyle konuştu:

”Biz AK Parti’den ayrılma eğilimi başlattığımızdan beri bizim telefonlarımız dinleniyor. Bunu bize AK Parti’de üst seviyelerde görev yapan hala da bu görevde bulunan bir isim aktardı. Bize doğrudan ‘Abi telefonlarınızı dinleyebiliyorsunuz biliyorsunuz değil mi’ diye söyledi. Bizim özellikle bu konuda hiçbir şüphemiz yok. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geçtikten sonra artık bu işte olağan bir uygulama haline döndü. ‘FETÖ’nün o kınadığımız eylemlerini bu iktidar örnek almaya başladı. Bunlardan çekinmiyoruz. Çünkü biz şeffaf ve gün ışığında güneş bir siyaset yapıyoruz. Her şeyden önemlisi de bizi izleyen daha büyük bir gözün olduğunu biliyoruz. Özel hayatımızın bu denli hukuksuzca kontrol altına alınmasından elbette rahatsız oluruz, ama asla korkmayız.

'ESNAF BAKKAL ÇİFTÇİ, İŞÇİ DE DİNLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR'

İktidarın altılı masaya yönelik de çabaları olduğuna dair bilgimiz var. Ama orada biraz daha dikkatli olmaya çalışılıyor. En azından ortam dinlenmesine takılmaması için daha yoldan mesafeli bir yerde yapılıyor. Toplantıdan önce böcek arama vesaire yapılmaya çalışılıyor. Ama hırsıza kilit dayanmazmış. Yapacak olan, yani kanun dışına çıkacak olan başka bir yöntem bulabilir. Bu durumun olağanlaşmış olması dikkat çekici olan.

Gazeteci ve siyasetçilerin dinleniyor duygusuna kapılması artık normal karşılanıyor. Ama bakın yapılan bir ankete göre vatandaşlarımızın büyük bir kısmı ki bunun içerisinde esnaf, bakkal, çiftçi, işçiler var ve bu insanlar kendilerinin telefonunun dinlendiğine inanıyor. Bu durum her şeyden daha kötü.”

NE OLMUŞTU?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, CHP Yoksulluk Ofisi kurucusu Hacer Foggo’yla, Türkiye’de kullanımı hızla artan metanfetamine karşı halkı uyardığı bir video yayınlamış, bu videoda Soylu’ya şöyle seslenmişti:

“O da fotoromancı ya.. Saray da çok iyi biliyor ki bu uyuşturucuları kendileri davet ettiler bu ülkeye. ‘Paralarınızı getirin, her şeye göz yumacağız’ dediler ve göz yumdular. Bunlar onunla bununla poz veren, Breaking Bad Süleyman, ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur. Belediye başkanlarımızla da konuştuk gencecik evlatlarımız için mücadele vereceğiz. Bu çetelere, rezil adamlara asla sokaklarımızı teslim etmeyeceğiz.”

Bu açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu hakkında ‘sansür yasası’ kapsamında ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuştu.

Soylu’ysa Kılıçdaroğlu’nun çeşitli imalarda bulunarak hedef almıştı.

Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’deki metamfetamin salgınına dikkat çekerek iktidarı eleştirdiği açıklamasına yanıt verirken ‘ses kaydı‘ imasında bulunup ayrıntı vermeyen Soylu, bu kez de kırmızı bir dosya açıp yine içeriğinden bahsetmediği bir "FETÖ-roman" açıklaması yapmıştı.