Muhafazakâr STK'lardan 'derneklere kayyım' düzenlemesine tepki 

Ortak açıklamada, Mazlum- Der, Özgür-Der, Hukukçular Derneği, AKDAV, Ümran Hareketi, Medeniyet Vakfı ve İstikamet Vakfı'nın imzası bulunuyor 

Güncel 22.12.2020 - 16:41 22.12.2020 - 16:41

7 muhafazakâr Sivil Toplum Kuruluşu tarafından sivil toplum kuruluşlarına yönelik 'kayyım düzenlemesi' olarak yorumlanan ve TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen "Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının, Finansmanının Önlenmesi" yasa tasarısına karşı ortak bir açıklama metni yayımlandı.  

Mazlum- Der, Özgür-Der, Hukukçular Derneği, AKDAV, Ümran Hareketi, Medeniyet Vakfı ve İstikamet Vakfı'nın imzası bulunan "Dernek ve yardım faaliyetlerini riske atacak adımlardan vazgeçilsin" başlıklı açıklama metninde özellikle 15. maddeye dikkat çekilerek "İlgili maddeler çıkarılmalı; tepeden inme yöntemlerden vazgeçilmeli" denildi.  

Açıklamada 15. maddeyle ilgili şu ifadeler yer aldı; 

"Basit bir soruşturma ile bile masumiyet karinesine aykırı olarak, dernek organlarında yer alan kişinin hatta dernek organının geçici olarak görevden uzaklaştırılmasının ve derneğe kayyım atanması ile gerekli görülürse derneğin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasının yolu açılmaktadır." 

Metnin tamamı şöyle; 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de “Bu kanun ile insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleri çalışamaz hale getirilecek" diye konuştu. 

Komisyon görüşmelerinde söz alan Utku Çakırözer, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen 43 maddelik "Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının, Finansmanın Önlenmesi" yasa tasarısının gerekçe gösterilerek örgütlenme hakkına aykırı bir düzenleme olduğunu söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@