Mozart gemisini kaçıran korsanlarla ilk temas kuruldu

Nijerya açıklarında korsanlar tarafından 15 denizciyle birlikte rehin alınan Mozart isimli konteyner gemisiyle ilk temas kuruldu.

Güncel 29.01.2021 - 08:51 29.01.2021 - 08:51

Nijerja açıklarında M/VMozart adlı konteyner gemisi korsanlar atrafından kaçırlmış, 15 denizci rehin alınmıştı. Boden Denizcilik'ten konu hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada, "23 Ocak 2021 tarihinde Sao Tome açıklarında kaçırılan konteyner gemisi MOZART'ın mürettebat üyeleriyle iletişim kurmuştur. Bu kapsamda 15 mürettebatın tamamının sağlık durumlarının iyi, yara almamış ve birlikte olduğu bilgisi elde edilmiştir. Boden Denizcilik ve Boden Denizcilik'in Borealis Denizcilik'teki ortakları ilk ve tek öncelikleri olan ekip arkadaşlarının en hızlı bir şekilde serbest bırakılmalarını sağlamak için tüm çabayı göstermeye devam etmekte ve alıkonan denizcilerin aileleri ile sürekli iletişim halinde olmayı sürdürmektedir. Boden ve Borealis Denizcilik, mürettebatının ve mürettebat ailelerinin güvenlik ve sağlığının korunması için konu ile ilgili ek bir yorumda bulunmayacaktır." denildi.

Bu arada gemide görev yapan ve kaçırılan 15 personel arasında yer almayan 3 gemicinin yarın Türkiye'ye geleceği öğrenildi.   

19 Türkiyeli denizcinin çalıştığı Liberya bandıralı gemi Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğramıştı. 1 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 15 mürettebat korsanlar tarafından kaçırılırken, gemi ile birlikte 3 personel serbest bırakılmıştı. Edinilen bilgilere göre, serbest bırakılan gemicilerden Furkan Yaren, İlhan Süha Tatlıgül, Bahadır Yeşilalan'ın Gabon'a geçerek, yarın THY'nin Libreville İstanbul seferini yapan tarifeli seferiyle Türkiye'ye gelecek.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@