ABD'li biyoteknoloji firması Moderna, Covid-19 aşısı geliştirme sürecinde şirketin mRNA teknolojisini yasa dışı yollardan kullandıkları gerekçesiyle rakipleri Pfizer ve BioNTech'e dava açtı.

Moderna Baş Hukuk Danışmanı Shannon Thyme Klinger, yaptığı yazılı açıklamada, "Pfizer ve BioNTEch'in yasa dışı yollarla Moderna'nın icatlarını kopyaladığına ve şirketin izni olmadan bu icatları kullanmaya devam ettiğine inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Covid-19 aşılarının geliştirilmesinde kullanılan mRNA teknolojisinin öncüsünün Moderna olduğuna işaret edilen açıklamada, bu konuda Pfizer ve BioNTech'den tazminat talep edildi.

Açıklamada, Pfizer ve BioNTech'in, Moderna'nın fikri mülkiyetini iki türlü kopyaladığı iddia edildi. Bunlardan ilki Moderna'nın 2010'da bir mRNA yapısını içeriyor. İddia edilen ikinci ihlal ise virüsün dışındaki spike proteininin kodlanmasını içeriyor.

Salgının başlarında Moderna, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelere yardım etmek için başkalarının kendi aşılarını geliştirmelerine yardımcı olması adına Covid-19 patentlerini uygulamayacağını belirtmişti. Ancak Mart 2022'de, Pfizer ve BioNTech gibi şirketlerin fikri mülkiyet haklarına saygı duymasını beklediğini de iletmişti.

Reuters'ın haberine göre, açılan davadan sonra Pfizer'ın hisseleri yüzde 1,4 düşerken BioNTech de yaklaşık yüzde 2 değer kaybetti.