HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat'ı ziyaret etti. Yangın sürecinde yaşananlarla ilgili Belediye Başkanı'ndan bilgi alan Sancar, "Bütün kayıplar için üzgünüz. Emekçilerin büyük fedakarlıkla çalıştıklarının farkındayız. Belki çok gündeme gelmiyor ama emekçilerin canla başla çalıştıklarını biliyoruz. Belki de tek tesellimiz onların sonsuz emekle ve fedakârlıkla çalışıyor olmasıdır. Belediyelerin çalışmalarının da farkındayız. İmkanların ve yetkilerin sınırlı olmasıyla ilgili söylenecek çok şey var. Sorumluluğun belediyelere yıkılmak istenmesi aymazlıktır" dedi.

Sancar, "İktidar sorumluluklarını yerine getirmedi, uyarıları dinlemedi. Yangınlar başladıktan sonra yapması gerekenleri yapmadı" diyerek şöyle konuştu: "Böyle felaketlerle karşı karşıya kaldığımızda muhalafet partilerinin yaptığı uyarıların haklı olduğu ortaya çıkıyor."

'TOPLUMSAL YANGIN ÇIKARMAK İSTEYENLER DEVREDE'

Sancar ayrıca şunları söyledi: "Bir defa iktidar belediyeleri sorumlu göstererek sorumluluktan kaçma derdinde. Çeşitli teoriler veya dedikodular veya komplo teorileri ortaya atılarak su bulandırılmak isteniyor. Bunun üzerinden bir toplumsal yangın çıkarmak isteyenler devreye giriyor. Bir siyasal kaostan medet umanlarda da sahada çalışıyorlar. Ama bizim inancımız bütün bu büyük felaketi her açıdan aşabilmemizin yolu toplumsal dayanışma ve demokratik işbirliğidir. Bizler hep birlikte ülkenin her bölgesinde ve her toprağında bu değerleri savunarak bu felaketleri aşabilir, yeni bir başlangıç yapabiliriz. Türkiye’de siyasal muhalefete de demokratik güçlere de acil görev düşüyor; bir demokratik yenilenme gerekiyor. Bu da ancak siyasal güç birliği ve toplumsal dayanışma ile mümkündür. HDP'nin üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğu bir kez daha vurgulamak isteriz. 8’inci günündeyiz, yangın termik santrale de ulaştı ama o da engellenebilirdi. Başka iddialar da var. Ben şimdi spekülasyon anlamına gelebilecek, kanıtlanmamış şeyleri burada telaffuz etmek istemiyorum ama bunları tartışabileceğimiz bir yer var. O da TBMM’dir."

Sancar ayrıca muhalefet partilerinin hemen bir koordinasyon kurmasında büyük bir fayda olduğu önerisini yaptı. Sancar, "Bunu STK’larla, çevreci örgütlerle, sivil yardım kuruluşlarıyla birlikte yürütme imkanımız da var. Gecikmeden Türkiye toplumunu iktidarın insafına, keyfiliğine, terk etmeyecek bir çalışma gerekir. Bu bizim sorumluluğumuzdur, muhalefetin ve demokrasi güçlerinin sorumluluğudur" dedi. 

TOKAT: ACIYI PAYLAŞMAK İÇİN GELDİNİZ, TEŞEKKÜR EDERİZ

Belediye Başkanı Muhammet Tokat da, Sancar ve HDP yetkililerinin acıyı paylaşmak için yaptıkları ziyaret için teşekkür etti. Muğla’nın yangının en fazla yaşandığı bölge olduğunu ve 5 gündür yangınla mücadele ettiklerini söyleyen Tokat, yangınlara havadan müdahalenin sınırlı olduğunu söyledi. Tokat, "5-6 gün önce de yangın çıktı ama o Mazı'da denizde kaldı. Şimdi kalmadı, demek ki o zaman ders alınmamış" dedi. Yangının yayılma yönüne bakıldığında Kemerköy Termik Santrali'nin ardından Yeniköy Termik Santrali'nin de tehdit altında kalabileceğini söyleyen Tokat, "Santral yanınca konunun önemi anlaşıldı ama iş işten geçti memleket yandı" şeklinde konuştu.

GÖRÜŞME SIRASINDA 'HAVADAN MÜDAHALE' TELEFONU GELDİ

Öte yandan görüşme sırasında Tokat merkezi yönetimle yaşadıkları sorunları anlatırken hava müdahalesi telefonu geldi. HDP'nin görüşmeye dair geçtiği görüntülere yansıyan telefon konuşmasında Tokat, 'hava müdahalesinin başvurudan 6 saat sonra başladığını' söyledi.