Mardin'in tarihini, kültürünü ve köklü geçmişinin anlatıldığı Halk TV’deki Görkemli Hatıralar programının bugünkü konuğu HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’dı.

'ANNEM BANA HEP MARDİN'İN ARAP KÜLTÜRÜNÜN İNCELİKLERİNİ ANLATIRDI'

Serhan Asker’in sunduğu programda annesinin en sevdiği türkünün çalınmasıyla duygulanan Sancar şöyle anlattı:

"Annem sadece çok sevmekle kalmıyordu. Çok da güzel söylüyordu. Annemin çok da güzel sesi vardı. Biliyorsunuz mayıs ayında kaybettik. Açıkçası ben Mardin-Arap kültürünün yaşayan hafızası olarak görüyordum onu. Yaşı çok da ileri değildi. 78 yaşında kaybettik kendisini. Ben üçüncü çocuğuyum ama aramızda 20 yaş fark vardı. Çünkü erken evlenmişti. İki ablamdan sonra ben doğdum ve kendisiyle hep sohbet ettiğimde bana hep Mardin'in Arap kültürünün inceliklerini anlatırdı. Sesi hakikaten çok güzeldi. Türküleri çok güzel okurdu.

'HAYATIMDA DİNLEDİĞİM EN ETKİLEYİCİ AŞK ŞİİRİ'

Bütün mahallenin mevlidçisiydi. Sabiha türküsünü ondan her dinlediğimde yeni bir kıta ekliyordu. Hep canlanıyordu. Mesela biz 3-4 kıtasını biliriz. Müthiş bir aşk şiiridir. Hayatımda dinlediğim en etkileyici aşk şiiridir. Her bir ayrıntısı o kadar özel yazılmıştır ki doğrusu her açıdan etkileyici. Annemin bunu söylediği kayıtlar elimizde var. Kına gecesi söylenen Arapça 'Henne' şarkısını ablamın oğlunun düğününde salonda ışıklar söndürülmüştü, kendisine emri vaki yapıldı. 'Henne' şarkısını bir söyledi, herkes büyülenmişti. Annemin kaybı, benim için Mardin hafızasının önemli bir parçasının da yitirilmesi demek. Benim benliğim ve kimliğimin de çok önemli bir parçası. Kendisini özlemle, minnetle ve rahmetle anıyorum."

Sancar, programa katılan halay ekibiyle birlikte halay çekti. Sancar, ardından söylenen türkülere de eşlik etti.