Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı önünde açıklama yapmak isteyen öğretmenler, polis tarafından engellendi.

Eğitim Sen Genel Merkezi'ni ablukaya alan polis, öğretmenlerin basın açıklaması için sendika genel merkezinden çıkmasına izin vermedi.

Aynı saatlerde bakanlık önüne gelen Eğitim Sen üyelerinin de polis tarafından engellenmesi üzerine, öğretmenler “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla sendika şubesi önüne yürüdü. Bir süre burada eylem yapan öğretmenler, bu kez polisin müdahalesine uğradı.

Polisler Eğitim Sen üyelerini itip kakarken öğretmenler dağılmamakta direndi. Eğitim Sen'li emekçilere yönelik polis müdahalesi tepki çekti.

Sosyal medyada da çok sayıda kullanıcı #egitimsenledayanısmaya etiketi ile emekçilere destek mesajı paylaştı.

Ardından sendika şubesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan İkram Atabay, basın açıklamaları ve eylemlerin kapalı salonlara sıkıştırılmak istendiğini belirterek, taleplerini istedikleri yerde ifade etmelerine engel olunamayacağını ifade etti.

Atabay, eğitimciler arasında hiyerarşi oluşturan, eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı olan Öğretmenlik Meslek Kanununa karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde de özel sektör öğretmenlerinin bakanlığa yürümesine engel olan polis, yine ablukaya aldığı öğretmenlere biber gazı sıkarak gözaltına almasıyla tepki toplamıştı.

Kaynak: Evrensel