Urfa'da yerel yayın yapan Edessa TV'nin Ömer Ağ ile Panaroma Programı'na AKP Urfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanel konuk oldu. Açanel, izleyiciden gelen “Gülender Açanel kimdir? Kendisini tanımıyoruz” sorusuna sinirlendi.

Sözcü'den Ahmet Kaya'nın haberine göre, siyasete 2002'de AK Parti Şanlıurfa Kurucu Kadın Kolları Başkanı olarak başladığını söyleyen Açanel, “Benim için ‘tanımıyorum’ diyenlerin ya kötü niyetli olduklarını, ya balık hafızalı olduklarını düşünüyorum. Ya da Urfalı da olmayabilirler. Ben 35 yıl eczacılık yaptım Bahçelievler'de. 20 yıldır da siyaset yapıyorum. Beni tanımayan babamı tanır 70 yıl doktorluk yaptı. Onu tanımayan dedemi tanır 39 yıl müftülük yaptı. Kurtuluş Savaşı'nda çok önemli görevler aldı. Atatürk'ün bizzat telgraflaştığı kişidir. Hâlâ beni tanımıyorsa kendini gözden geçirsin. O Urfalı olmayabilir. Ya da bir Alzheimer başlangıcı falan vardır. Bir sağlıkçı olarak diyorum bir check-up yaptırsın” ifadelerini kullandı. 

'2001 KADINLAR İÇİN BİR MİLAT'

Gülender Açanel, AK Partili Haliliye Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen Kültür El Sanatları Sergisi’nin açılışında yaptığı konuşmada da, kadınların AK Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte birçok yasal hakka kavuştuğunu savunarak, “Kadınlar için 2001’den sonra bir milat yaşandı. Öyle bir milat ki, sosyal hayatta, siyasette, kamuda, bürokraside olmayan kadınlar ve ilk olarak yıllar sonra kadın seçilme hakkını elde etti, partimiz sayesinde” demişti.

Açanal'ın bu açıklaması, etkinliğe katılanlar tarafından, Atatürk'ün 1930 yılında ilk kez kadına belediye seçimlerinde oy hakkı tanıyıp, 1934’te ise yasa ile seçme ve seçilme hakkını vererek TBMM yolu açtığı hatırlatılarak eleştirilmişti.