Teklifin ilk maddesi 345 oyla kabul edildi

AKP'nin hazırladığı ve MHP’nin destek verdiği 18 maddelik anayasa değişikliğinin ikinci tur görüşmeleri başladı.

İkinci tur görüşmelerini Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı yönetiyor. Meclis’te grubu bulunan 4 siyasi parti de neredeyse tam kadro Genel Kurul’da.

Birinci turda Meclis’ten ayrılmayan, grubunun başında görüşmeleri izleyen MHP lideri Devlet Bahçeli, ikinci turun başında da Genel Kurul’da hazır bulundu.

Birinci tur görüşmelerini Genel Kurul’a kurduğu sistemle canlı yayınlayan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, ikinci turda da aynı şekilde yayına devam etti.

VEKALETEN OY KULLANMA TARTIŞMASI

Nergis Demirkaya'nın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, teklifin ilk maddesinin okunmasından sonra CHP, bakanların vekaletle oy kullanması nedeniyle usul tartışması açılmasını istedi. Özel, “Vekalet sırasında oyunu söylüyorsa, oyunu açık kullanmış oluyor ve gizli oy kuralını ihlal ediyor. Eğer oyunu söylemiyorsa bu durumda da oyu kullanan kişi iki kez oy kullanmış oluyor. Biz vekaletle oy kullanılamayacağını düşünüyoruz” dedi.

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Meclis Genel Kurulu’na ara vererek grup başkanvekillerini talebi değerlendirmek üzere toplantıya çağırdı.

Toplantının ardından Genel Kurulu açan Bahçekapılı, daha önceki oylamalarda vekaleten oy kullanıldığını, bu yöndeki yasaların da vekaleten oy kullanmaya engel olmadığını söyledi. Ancak CHP’nin itirazını sürdürmesi üzerine usul tartışması açıldı.

Anayasa değişikliği teklifi ikinci tur görüşmelerinde paketin referanduma götürülebilmesi için en az 330 oy alması gerekiyor. Birinci turda, maddelere geçilmesi oylaması hariç diğer madde oylamalarında, “kabul” oyları 340’ın altına düşmedi.

CHP’Lİ VEKİLLERDEN ‘AYAĞA KALK’ EYLEMİ

CHP milletvekilleri, “ayağa kalkıyoruz” eylemleri kapsamında, saat 18.00’de, Meclis Genel Kurulu’nda ayağa kalktı. Milletvekilleri 1 dakika alkış protestosunda bulunduktan sonra Genel Kurul çalışmalarına devam edildi.

TUTUKLU VEKİL TARTIŞMASI

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, tutuklu 11 milletvekilinin Meclis Başkanlığı’na verdiği yasama çalışmalarına katılma dilekçesini hatırlattı. Yıldırım, Genel Kurul’a ara verilip, Meclis Başkanvekili başkanlığında Adalet Bakanı ile grup başkanvekillerinin toplantısında tutuklu milletvekillerinin oy kullanmasının sağlanmasını talep etti.

Meclis Başkanvekili Bahçekapılı, “Ben nasıl tutukluluğa itiraz edebilirim. Benden yetkim olmayan bir şeyi talep ediyorsunuz. Ben yargıya nasıl müdahale edeyim. Yargıya başvurun itiraz edin” dedi. Yıldırım’ın talep ettiği usul tartışması açılmadı.

‘TEKLİF YASALAŞIRSA PARTİ DEVLETİ OLUR’

Tartışmaların ardından 1’inci madde üzerinde verilen önergeler hakkında konuşmalar başladı. AK Parti önergeleri geri çekilirken CHP ve HDP’nin önergeleri üzerine 5’er dakika konuşma yapıldı. HDP Milletvekili Osman Baydemir, “Teklif yasalaşırsa parti devleti olur. Yüzde 10 barajına yüzde 50 barajı eklenir. Eşitlik özgürlük için herkesi hayırda, barışta buluşmaya çağırıyorum. Biji azadi” dedi.

KABİNLER BOŞ KALDI

Konuşmaların ardından 1’inci maddenin oylamasına başlandı. HDP bu turda da oy kullanmama tavrını sürdürdü. CHP, bazı MHP milletvekilleri kabine girerek oy kullanırken AK Parti milletvekilleri ilk turda olduğu gibi kabine girmeden oy kullanmaya devam etti.

Başbakan Binali Yıldırım da oyunu kabin dışında zarfa koyarak kullandı. CHP ve MHP liderleri ise kabine girerek oylarını kullandı. Meclis Başkanvekili Bahçekapılı, milletvekillerini “Kutuların önünde fotoğraf çektirmemeye özen gösterin. Oy kullanmayanlar yerine otursun ya da kulislere çıksınlar” diye uyardı.

HDP'de olağan kongre: Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi HDP'de olağan kongre: Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi

TÜRKEŞ’İN VEKALETİ ALBAYRAK’TA

Bakanlar Mehmet Şimşek, Tuğrul Türkeş ve Mevlüt Çavuşoğlu adına sırasıyla Nurettin Canikli, Berat Albayrak ve Çağatay Kılıç vekaleten oy kullandı.

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, “Oy kullanmayan milletvekili var mı?” diye sordu. HDP milletvekilleri “Evet 11 milletvekili oy kullanmadı” diye bağırdı. Bahçekapılı, soruyu tekrarladığında bu kez HDP milletvekilleri “Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken” diyerek tutuklu milletvekillerinin isimlerini saydı.

İLK MADDE KABUL EDİLDİ

Oylamanın ardından anayasada yargının bağımsızlığına tarafsızlığı ibaresinin eklenmesini öngören 1’inci madde kabul edildi. İlk turda 347 ile en yüksek oyu alan bu madde ikinci turda da 345 oyla kabul edildi. Ret oylarındaki 8 artış oldu.

1’inci maddenin 2’inci Tur oylaması şu şekilde:

Kabul: 345
Ret: 140
Çekimser: 0
Geçersiz: 0
Boş: 1
Toplam: 486

1’inci madde ilk turdaki oylaması ise şöyle sonuçlanmıştı:

Kabul: 347
Ret: 132
Çekimser: 2
Boş: 2
Geçersiz: 1
Toplam: 484

MECLİS’TE KÖFTE ARASI

1’inci maddenin oylanmasının ardından, görüşmelere yemek arası verildi.
Milletvekilleri ve Meclis personeline inegöl köfte ikram edildi.

MADDE MİLLETVEKİLİ SAYISI 600’E ÇIKARILIYOR

Teklifin 2’nci maddesi üzerine de CHP ve HDP önerge verdi. 10 dakika süren 2 konuşmanın ardından oylamaya geçildi. Oylama sırasında tutuklu milletvekillerinin isimleri okunurken HDP milletvekilleri bu kez de “rehin” diye bağırdı.

Milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkaran 2’nci madde 342 oyla kabul edildi. Bu madde ilk turda 343 oyla kabul edilmişti. Maddenin ilk tur ve ikinci tur oylama sonuçları şu şekilde:

2’nci Tur 2’nci Madde Oylama Sonuçları:

Kabul: 342

Ret: 139
Çekimser: 0
Boş: 4
Geçersiz: 0
Toplam: 485

1’inci Tur 2’nci Madde Oylama Sonuçları:

Kabul: 343
Ret: 133
Çekimser: 1
Boş: 2
Geçersiz: 1
Toplam: 480