Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Akşener, İyi Parti Genel Merkezi'ndeki görüşme sonrasında açıklamalarda bulundu.

Akşener, "Memleketin önemli meselelerini istişare etme fırsatı bulduk. Ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Bu istişarelerimiz elbette devam edecek" dedi. Ekonominin gidişatıyla ilgili de konuşan Akşener, "Sayın Erdoğan'ın müthiş ekonomistliğinin ispatı için kendini yerden yere atan bir bürokrasi anlayışı ile karşı karşıyayız" ifadesini kullandı.

"Başbakanlığa adayım" diyerek yeni bir sistem için çalışacaklarını anlattığını savunan Akşener, Millet İttifakı'na katılan siyasi partilerin nasıl hareket edeceklerini açıklayan ortak bir manifesto açıklanacağını duyurdu.

Akşener, "Partilerimiz arasında bir ana çerçeve oluşuyor. Siyasi partilerin masanın altından birbirini tekmelemediği bir sistem kuracağız" dedi.

Saadet Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun doların neden yükseldiğini anlayamadığını itiraf ettiğini söyledi.

Karamollaoğlu ise,"Özellikle son dönemde takındığı tavır, ortaya koyduğu fikirler itibariyle tebrik etme ihtiyacı da duydum. Kendisinin Cumhurbaşkanlığı adaylığından feragat etmesi kanaatime göre önemli bir adımdı" diye konuştu.

"Öğrenciler bankta yatıyor, komplo diyorlar. Öğrencinin sorununu nasıl çözecekler ki" diyen Karamollaoğlu, "Bir yerde bir problem varsa ve anlayamıyorsanız çözemezsiniz" dedi.

"İNSANLAR SÖZE DOYDULAR, İCRAAT BEKLİYORLAR"

Karamollaoğlu'nun açıklamalarından çıkan satır başları şu şekilde:

"Ülkemizin problemleri çok ve her geçen gün artıyor. Bu problemlerin çözümü sağlam politikalarla gerçekleştirir. Seçimlere normal şartlarda 1.5 yıldan fazla zaman var ama öyle gözüküyor ki sayın Cumhurbaşkanı Meclis açıldıktan sonra Meclis'te seçim kanunlarıyla ilgili bir takım değişikliğe gidecekler. Kısa vadeli menfaatlerini geliştirmek için yaptıkları açık. Kamuoyunda son zamanlarda oluşan hava ne olursa olsun problemler çözülmediği sürece vatandaşın rahat etmesi mümkün değil. İnsanlar söze doydular, icraat bekliyorlar. Önümüzdeki seçimler önemli bu konuda da dirsek temasına ihtiyaç var."

"EN BÜYÜK SIKINTI ERDOĞAN'IN BÜTÜN ŞİKÂYETLERİ POLİTİK OLARAK ALGILAYIP REDDETMESİ"

"Esas mesele ister tek adam sistemi, ister parlamenter sistem... Esas mesela insanların dertlerini çözecek politikalar üretmek. Bizim en büyük sıkıntımız Sayın Erdoğan'ın bütün şikayetleri politik olarak algılayıp reddetmesi.

Mutlaka denetlenebilir yönetime ihtiyaç var. Bir ülkede her hakim, her savcı, her emniyet müdürü yanlış yapar diye bir şey yok. Önlenmezse sorun çıkar tehlike burada. Başkanlık sisteminin getirdiği problem de buradan kaynaklanıyor. İtirazlara itibar edilmiyor."

Döviz kurlarındaki yükselişe ilişkin olarak da açıklama yapan Karamollaoğlu, "Siz işi ehline vermezseniz problemi çözemezsiniz. 'Problemi çözmüyorum değil anlamıyorum' diyor Merkez Bankası Başkanı. Bir Merkez Bankası Başkanı dolar yükselirken neden yükseldiğini fark edemiyorsa çözüm üretmesi mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.

"ERDOĞAN'IN SON DÖNEMLERDE BİR ALIŞKANLIĞI VAR; KİMSENİN, DEVLET GÖREVLİSİNİN OLMADIĞI GÖRÜŞMELER"

Toplantıda konuşan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Erdoğan'ın son dönemlerde bir alışkanlığı var. Kimsenin, devlet görevlisinin olmadığı görüşmeler. Ne konuşuldu, ne oldu bu ülkede kimse bilmiyor sadece sayın Erdoğan biliyor. Soçi dönüşünde verdiği bir beyanat var sayın Erdoğan'ın parlamenter sisteme dair bir bakış açısı var. Partili Cumhurbaşkanlığı savunmuş sayın Erdoğan ancak bizler Soçi'deki ya da Biden ile görüşme gibi istişarelerden uzak davranış biçiminin aslında tek adam sisteminin oluşturduğunu biliyoruz."

"'13. CUMHURBAŞKANI MİLLET İTTİFAKI ADAYI OLACAK' DEMİŞTİM"

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı adayı olmadığını, başbakanlığa talip olduğunu açıklayan Akşener bu konuya tekrar değinerek:

"Ne söylediğim çok açık ifade ettim. Dolayısıyla bir sistemin tartışılması gerektiğini... Millet İttifakı'nın adayını herkes çok merak ediyor. Daha önce bir programda alsınlar seçim kararını 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı adayı olacak demiştim. Benimle ilgili zaman zaman ortaya konan sorulara da net bir şekilde cevap verdim."

"ERDOĞAN'IN MÜTHİŞ EKONOMİSTLİĞİNİN İSPATI İÇİN KENDİNİ YERDEN YERE ATAN BİR BÜROKRASİ ANLAYIŞI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

"Sayın Erdoğan talimat verdi. Özerk olduğu iddia edilen Merkez Bankası Başkanı talimatı yerine getirdi. Sayın Erdoğan'ın müthiş ekonomistliğinin ispatı için kendini yerden yere atan bir bürokrasi anlayışı ile karşı karşıyayız. Demek ki neymiş ekonomi içinde kanun, hukuk, adalet, demokrasi gerekiyormuş. 'Tak diye söyledi şak diye' yapıldı."