Salda Gölü’nde Millet Bahçesi'nin yapımı sırasında gölün ve kıyıdaki kumların renklerinin değiştiği görüldü.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in verdiği bilgiye göre, 5 Haziran Çevre Günü’nde yapılması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması beklenen açılış, peyzaj çalışmaları nedeniyle ertelendi.

Göldeki son durum hakkında bilgi veren CHP Burdur Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Mehmet Göker, muhalefetin çabaları sonucu ilk yapılan projeden geri adım atıldığını belirtti.

Göker, "Çevrenin lehine bir adım atıldı. Valiliğin düzenlediği çalıştayda, benim önerim vardı. Salda Gölü kullanılıyorken, korunmalı. Bunu yapmanın da tek yolu vardır. Ya dağ kenarında panoramik görüntülerle bu yapılır ya da girişi belli noktadan, belli sayıda kişiyle yapılarak bu sağlanabilir" dedi. Göker, Milli Park için ilk projeyle ihale yapıldığını ancak buna ilişkin davanın devam ettiğini hatırlatarak "Yargıda devam eden bir mahkeme ve karar beklenen olay varken, düzenlemenin devam etmesinin hukuk devleti ilkesiyle bağdaşır tarafı yok. Bu bölgede bir baraj, bir gölet yapımını biz yargıya taşımıştık. Gölet yapımı tamamlandı, yargı dedi ki 'Gölet yapımı durdurulmalı'. Şimdi ne oldu? Gölet orada duruyor. Para gitti. Garip, gurebanın, yetimin hakkı çarçur edilmiş oldu. Acelecilik var" diye konuştu.

‘BU İŞLER SUİSTİMALE AÇIK’

Göker, gölün içine girilmemesi gerektiğine dikkat çekilerek, şöyle konuştu: "Salda'nın içine girdiğiniz zaman değil, dışarıdan baktığınız zaman mutluluk veren bir görüntüsü var. Bunu kullanmamız lazım. Ama kapalı göl olduğu içeri girişi arttırırsak, doğal olarak burası kirlenecek ve bu güzelliğini kaybedecek. Bizim endişemiz bundan. Bu endişenin nedeni ne? Geçmişte mevcut hükümetin yapmış olduğu düzenlemelerle kaybedilmiş doğal güzelliklerimiz ortada duruyor. Kötü örnekleri ve kötü bir sicili var. Mücadelemizi takip statüsünde devam ettirmekte kararlıyız." Göker, projeden birilerine "rant yaratılma" ihtimaline de dikkat çekerek, "Bu işler suistimale açık. Bu suistimalin önüne geçebilmek için, bu konuda denetleyicisi rolünde takibimiz devam edecek" diyerek göldeki her gelişmenin takipçisi olacaklarını söyledi.