Muğla’nın Milas ilçesinde yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Bargilya Tuzlası, yanı başına iş insanı Besim Tibuk’un sahip olduğu Net Holding ve iş insanı Ali Ağaoğlu ortaklığında kurulmak istenen ‘turizm kenti’ projesi yüzünden yok olmakla karşı karşıya.

Hem Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) hem de Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Milas Belediyesi’nin projeye ruhsat verdiğini öğrendikten sonra belediye binasının önüne giderek protesto eylemi düzenledi.

TMMOB üyeleri, proje için verilen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunun hukuka aykırı olduğunu belirterek proje alanında 1’inci ve 3’üncü dereceden sit alanı olduğunu söyledi: “Nihai ÇED raporunda geçersiz ve yanıltıcı bilgiler, eksiklikler ve hatalar var.”

MUÇEP, belediyenin ‘bölgenin ölüm fermanı’ olan proje için neden ruhsat verdiğini sorguladı: “Projenin ÇED olumlu kararına karşı açılmış iki dava varken, 11 bilirkişi ‘ÇED olumlu kararı uygun değildir’ diye rapor vermişken, şimdi projeye nasıl ruhsat vermek zorunda kaldıklarını anlatacaklar. Ruhsat vermek zorunda kalmaları ama korumak zorunda kalmamaları çok ilginç değil mi? “